Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.12.2015

Wartość eksportu polskiej żywności w 2015 roku wyniesie 25 mld euro?

W lipcu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacowało, że przewidywana wartość eksportu polskiej żywności w tym roku wyniesie 25 mld euro.
Posłuchaj
  • O eksporcie produktów rolno-spożywczych mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Marta Skrzypczyk z Banku Zachodniego WBK (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Obecnie eksperci korygują tę liczbę w dół, ale i tak rozmiary sprzedaży naszych produktów spożywczych za granicę mogą budzić uznanie.

- Szacujemy, że po bardzo dobrych pierwszych trzech kwartałach 2015 roku w czwartym kwartale ten wzrost nieco wyhamuje i prawdopodobnie w tym roku wartość eksportu rolno-spożywczego przekroczy 23,3 mld euro – przewiduje Marta Skrzypczyk z Banku Zachodniego WBK.

Prognozy ekspertów były lepsze

Wcześniejsze prognozy ekspertów były nieco lepsze.

- W pierwszej połowie roku najbardziej dynamicznie przyrastała wartość eksportu zbóż oraz rzepaku. Była to konsekwencja bardzo dobrych ubiegłorocznych zbiorów i całkiem dobrych, przy takich zbiorach, cen. Natomiast w tym roku zbiory zbóż ogółem są o ok. 13 proc. niższe, niż były rok wcześniej. Ceny zaś nie rosną, bo globalnie zbiory zbóż są dobre. W związku z czym ten eksport na pewno będzie mniejszy pod koniec tego roku i w przyszłym roku – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Mniejszy ekport mleka

Doszło też do zmniejszenia eksportu mleka i przetworów mlecznych.

- W tym roku mamy do czynienia z bardzo dużym spadkiem wartości eksportu tych produktów, sięgającym 20 proc. Z jednej strony było to wynikiem embarga nałożonego przez Rosję i zamknięcia tego rynku, z drugiej zaś strony generalnie dużego spadku cen transakcyjnych przetworów mleczarskich, co spowodowało też spadek wartości – tłumaczy Marta Skrzypczyk.

Niski kurs złotego sprzyja eksporterom

W 2015 roku kurs złotego wobec euro i dolara utrzymywał się na niskim poziomie, co jak wyjaśnia Marta Skrzypczyk, sprzyjało naszym eksporterom.

- Eksporterzy od wielu lat wskazują, że granicznym kursem jest 4 zł za euro. W tym roku mieliśmy kurs praktycznie cały czas powyżej tego poziomu. Możliwe zatem, że wynikom chociażby producentów drobiu ten kurs bardzo pomógł. Na pewno też pomógł eksportowi surowców rolnych, zbóż, nasion rzepaku – mówi Marta Skrzypczyk.

W 2016 roku eksport nadal będzie rósł?

Jak zaznacza gość radiowej Jedynki, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w 2016 roku eksport nadal będzie rósł, choć dynamika tego wzrostu może być nieco niższa.

- Sprzyjał temu będzie stosunkowo słaby złoty, który będzie powodował, że nasze produkty będą tańsze na rynkach zagranicznych. Prawdopodobnie poprawią się wyniki eksportu mleczarskiego. Cały czas rozwija się eksport mięsa, głównie wołowego i w największym stopniu drobiowego. Natomiast mniejszy może być eksport zbóż i przetworów zbożowych, ze względu na niższe zbiory i dosyć niskie ceny, oraz eksport warzyw oraz przetworów warzywnych również ze względu na suszę i niższe zbiory, aczkolwiek tu są znacznie wyższe ceny, więc ten eksport może być stabilny. Ogółem szacujemy, że wartość całego eksportu rolno-spożywczego z Polski w 2016 roku będzie od 2 do 5 proc. wyższa niż w 2015 roku – przewiduje Marta Skrzypczyk.

Czyli eksport na poziomie 25 mld euro wydaje się być w zasięgu ręki.

Dariusz Kwiatkowski, awi