Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 18.12.2015

Rząd chce poprawić finanse samorządów: podzieli się podatkiem od sklepów i zwiększy dostęp do funduszy UE

Rząd chce poprawić finanse samorządów. Jak zapowiada Henryk Kowalczyk, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef Komitetu Stałego RM, temu ma służyć pomysł podzielenia się z gminami wpływami z podatku od sklepów wielkopowierzchniowych oraz umożliwienie nawet zadłużonym samorządom sięganie po środki Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • O pomysłach rządu na poprawienie kondycji finansowej samorządów, w tym rekompensatę na ubytek dochodów z PIT po podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, mówi Henryk Kowalczyk, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef Komitetu Stałego RM. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Minister zaznacza też, że aby uniknąć ubytków w dochodach samorządów po podniesieniu kwoty wolnej od podatku, decyzję o wprowadzeniu tej regulacji przesunięto o rok, na 2017 r.

– Pieniądze z opodatkowania hipermarketów oczywiście nie wpłyną wprost do budżetów gminnych.

One zasilą budżet centralny, natomiast sposób rozdziału później tych pieniędzy jest do dyskusji i udział samorządów powinien w tym jakiś być – mówi minister Henryk Kowalczyk.

I dodaje – Jak będzie bogatsze państwo, to wzbogacą się także samorządy.

Wiele samorządów popadło w znaczne zadłużenie i obawia się, że nie będzie mogło z tego powodu skorzystać z pieniędzy unijnych.

Rząd chce aby nadmiernie zadłużone samorządy mogły mieć środki na współfinansowanie projektów ze środków unijnych

– Samorządy mają długi z różnych powodów, czasami przyczyniły się do nich właśnie duże inwestycje. Czasem była to niegospodarność i nietrafione projekty, a konsekwencje ponoszą nowe władze. Muszą spłacać długi poprzedników i mają zablokowane możliwości finansowe – mówi Henryk Kowalczyk. – Pomysły na wyjście z tej sytuacji są różne, ale rząd chciałby zapewnić gminom, bez względu na zadłużenie, współfinansowanie projektów inwestycyjnych ze środków unijnych.

Co z ubytkami z wpływów z PIT, po podniesieniu kwoty wolnej od podatku

Niepokój samorządów wzbudziły także pomysły PiS, które większość obywateli cieszą – zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Dla gmin oznacza to w praktyce uszczuplenie dochodów z tytułu wpływów z podatku PIT.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku od 2017 r

– Tu musi być rekompensata i zreformowanie finansów samorządów. Samorządy w październiku otrzymały z Ministerstwa Finansów informacje o wysokości subwencji ogólnej i wyrównawczej, i taka rekompensata nie była możliwa do wprowadzenia – wyjaśnia minister Kowalczyk. – I właśnie dlatego większa kwota wolna od podatku nie zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2016 roku. Rząd będzie w przyszłym roku pracować nad odpowiednim rozwiązaniem, a skutki nastąpią od 2017 roku – przewiduje minister. – Wtedy jeszcze będzie czas na dyskusję i o budżecie, i o sposobach finansowania samorządów.

Nowe podatki i uszczelnienie systemu podatkowego mają pokryć koszty wprowadzania nowych rozwiązań

̶ Cała filozofia konstrukcji nowych podatków sektorowych, czyli bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych opiera się na tym, że jest to dość znaczący przychód państwa, który idzie na pokrycie kosztów związanych z nowymi rozwiązaniami – dodaje Henryk Kowalczyk.

Przypomina, że są to m.in. dotacja 500 zł na dziecko i powiększenie kwoty wolnej od podatku.

̶ Te koszty – wyjaśnia minister – powinny być rekompensowane przez nowe daniny i większe wpływy z podatków w ogóle, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Aleksandra Tycner