Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 12.01.2016

Co przed nową Radą Polityki Pieniężnej: czy zmieni stopy procentowe?

Dziś przesłuchania kandydatów do RPP zgłoszonych przez kluby sejmowe i senackie. O wyzwaniach dla nowej Rady rozmawiali goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Michał Dybuła, główny ekonomista BGŻ BNP Paribas; Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Michał Dybuła, główny ekonomista BGŻ BNP Paribas; Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

20 stycznia 2016 r. wygasają bowiem kadencje dwóch z trzech członków RPP powołanych przez Sejm, a 23 stycznia trzech powołanych przez Senat.

Można się spodziewać obniżek stóp

Zdaniem Michała Dybuły, głównego ekonomisty BGŻ BNP Paribas, w najbliższym czasie możemy się spodziewać dalszego łagodzenia polityki pieniężnej.

Posłuchaj
00:46 [i] 12.11 z Pulsu o nowej RPP - Dybula.mp3 Michał Dybuła: można się spodziewać dalszego łagodzenia polityki pieniężnej.

 

̶  A to za sprawą przede wszystkim utrzymywania się stopy inflacji poniżej zera, trzeba tez brać pod uwagę wypowiedzi polityków, którzy sugerowali, że polityka pieniężna powinna być łagodzona – mówi ekonomista.

Czy czeka nas polska wersja programu łagodzenia ilościowego?

Dodaje jednocześnie, że istnieje ponadto prawdopodobieństwo wprowadzenia jakiegoś programu łagodzenia ilościowego po zmianie prezesa NBP.

Jak uzasadnia, może to być potrzebne, gdy po wprowadzeniu sektorowego podatku bankowego, akcja kredytowa prowadzona przez banki komercyjne, ulegnie wyhamowaniu.

Obniżki stóp niekoniecznie tak szybko

Co do szybkiej obniżki stóp procentowych sceptyczny jest natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Posłuchaj
01:16 [i] 12.11 z Pulsu o nowej RPP - Soroczynski.mp3 Piotr Soroczyński: zmiana stóp procentowych nie musi nastąpić tak szybko.

 

Jak podkreśla, możemy mieć do czynienia z efektem nowości w przypadku nowych członków Rady, którzy mogą zmienić swój punkt widzenia, gdy otrzymają dostęp do lepszych i szerszych informacji.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

̶  Pamiętajmy, że każdy członek Rady składa różne deklaracje, ale później składa przysięgę, że będzie postępował zgodnie z rozsądkiem i regułami sztuki, i tak naprawdę jest przez sześć lat niezależny – mówi ekonomista.

Przypomina, że członkowie Rady mają obowiązek takiego działania dziś, aby reagować na to, co w gospodarce ma się dziać z grubsza za rok.

̶  Nie jest to tak, że przeanalizuję, popatrzę i za pół roku podejmę decyzję, bo wtedy może być na to za późno – mówi Piotr Soroczyński.

Rada będzie musiała wziąć pod uwagę sytuację na świecie

Z kolei Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej, zauważał, że duży wpływ na to, jak Rada będzie reagowała, będą miały dane ze świata.

Posłuchaj
00:35 [i] 12.11 z Pulsu o nowej RPP - Ruchlicki.mp3 Przemysław Ruchlicki: Rada weźmie pod uwagę również dane napływające ze świata.

 

Ekonomista podkreśla, że Nowy Rok zaczął się nerwowo na rynkach azjatyckich, co przenosi się na giełdy na całym świecie. Ważne są też dane gospodarcze, które otrzymają członkowie Rady pod koniec I kwartału.

̶  Dlatego trudno jest przewidzieć, co zrobi Rada w dłuższym horyzoncie, ale nie wydaje mi się, aby nastąpiła radykalna zmiana jej polityki.

Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w dotychczasowym kształcie rozpocznie się w środę, 13. stycznia.

Błażej Prośniewski, jk