Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 15.02.2016

Plan Morawieckiego: kierunek dobry, ale wszystko zależy od konkretnych rozwiązań

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie tzw. plan Morawieckiego, czyli "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju; Piotr Bielski, starszy ekonomista w banku BZ WBK oraz Arkadiusz Pączka, Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju; Piotr Bielski, starszy ekonomista w banku BZ WBK oraz Arkadiusz Pączka, Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Według zapowiedzi, ma on nie tylko doprowadzić naszą gospodarkę do szybszego wzrostu gospodarczego, ale przenieść ją na zupełnie inne tory. Czy to się uda, zastanawiali się goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.

Piotr Bielski, starszy ekonomista w banku BZ WBK uważa, że diagnoza jest słuszna, pytanie, czy pójdą za tym odpowiednie działania.

Diagnoza dobra, ale wszystko zależy od konkretnych działań

Jak zauważa, na poziomie takiej ogólnej diagnozy, to część z tych haseł jest trafna, problemem są jednak konkretne działania, które uprawdopodobnią realizację tego scenariusza.

̶ Na razie z konkretów mamy 500 zł na dziecko i plan zmniejszenia wieku emerytalnego, które niestety będą oddziaływać na polską gospodarkę w druga stronę, niż to co wicepremier Morawiecki chciałby widzieć – mówi ekonomista.

Posłuchaj
00:32 [i] z Pulsu o planie Morawieckiego - Bielski.mp3 Piotr Bielski: oczekiwałbym działań, które będą działały w kierunku stymulacji inwestycji, stopy oszczędności, stymulacji oszczędności krajowych, działań na rzecz przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

 

Na jakie inwestycje stawia rząd

Z doniesień medialnych, wynika, że rząd będzie chciał m.in. rozwijać Dolinę Lotniczą, utworzyć w północno-wschodniej Polsce zagłębie spożywcze, reaktywować przemysł stoczniowy i stworzyć polskie "Houston", gdzie naukowcy zajmą się nowymi technologiami.

Morawiecki liczy na polski kapitał

Drugi ważny element "planu Morawieckiego" to uruchomienie na dużą skalę akcji kredytowej, w którą zaangażowane mają być banki komercyjne z polskim kapitałem.

Najważniejsze, to jak uda się technicznie wdrożyć ten plan

̶ To słuszne kierunki - komentował Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP.

Posłuchaj
00:53 [i] z Pulsu o planie Morawieckiego - Pączka.mp3 Arkadiusz Pączka: wykorzystanie elementów, które będzie miał pod sobą wicepremier Morawiecki jest jak najbardziej zasadne, kwestią są techniczne wdrożenia tego planu, włączenie w to banków.

Rząd mówi o inwestycjach, a uruchamia programy konsumpcyjne

Z kolei Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, zwracał uwagę na niespójność w przekazie rządzącego obozu.

Podkreśla, że program 500 zł na dziecko podnosi w Polsce konsumpcję, gdy tymczasem naszym problemem jest niski poziom inwestycji.

̶ Jak zauważa sam wicepremier Morawiecki, mamy najniższy poziom inwestycji w regionie – mówi ekonomista.

Zwraca uwagę, że powołujemy się często na Koreę Południową, gdy tymczasem ten kraj miał 35-procentowy udział inwestycji w PKB i niższy niż 20-procent udział wydatków publicznych.

Posłuchaj
00:50 [i] z Pulsu o planie Morawieckiego - Tatała.mp3 Marek Tatała: bez kapitału zagranicznego nie jesteśmy w stanie sfinansować i tak już niezbyt wysokiej stopy inwestycji.

 

̶ My idziemy w zupełnie innym kierunku – mamy wydatki publiczne przekraczające 40 procent PKB i niską stopę oszczędności, poniżej 20 proc. PKB – mówi ekonomista.

Według Morawieckiego, strategia rozwoju przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju ma służyć mieszkańcom terenów mniej do tej pory zadbanych; kluczowy będzie rozwój zrównoważony społecznie i regionalnie.

Błażej Prośniewski, jk