Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 28.02.2016

Rosja w recesji. Stratfor: kryzys wymusił odłożenie programu przezbrojenia armii

Rosja przeżywa już drugą w ostatnich latach recesję, spowodowaną głównie niskimi cenami ropy naftowej, co wymusza głębokie cięcia budżetowe, w tym m.in. odłożenie w czasie wielkiego programu przezbrojenia - mówi Lauren Goodrich, analityk ds. Eurazji amerykańskiego think-tanku Stratfor.

- Rosja obecnie przeżywa burzę napięć w sferze gospodarki i rynków finansowych. Przeżywa drugą recesję w ciągu ostatnich sześciu lat, głównie z powodu niskich globalnych cen ropy naftowej. Istnieje jednak wiele innych problemów w rosyjskiej gospodarce. Nawet zanim ceny ropy spadły, rosyjska gospodarka zaczęła zwalniać, szczególnie w sektorze przemysłowym. Do tego trzeba dodać zachodnie sankcje nałożone na Rosję i negatywne nastawienie inwestorów zagranicznych wobec Rosji. Wszystko to razem stworzyło sytuację, z której Rosja nie może się samodzielnie wydobyć - podkreśla analityk Stratforu.



Goodrich zwraca też uwagę, że chociaż rząd rosyjski już obniżył swój budżet o 10 procent, to najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach będzie musiał dokonać kolejnych cięć.

Cięcia we wszystkich dziedzinach

- Mówimy tutaj o cięciach we wszystkich dziedzinach: obronność, edukacja, wydatki socjalne. Jedyną rzeczą, jakiej rosyjski rząd jeszcze nie rusza, są emerytury, wiedząc, że to wywołałoby najprawdopodobniej społeczne niezadowolenie. Już teraz widzimy, że rosyjski rząd musiał odłożyć ważniejszy projekt energetyczny, jakim jest budowa instalacji LNG na Dalekim Wschodzie oraz wielki program przezbrojenia - podkreśla.

Stratfor zaznacza też, że przez ostatnie dziesięciolecia Rosja stosowała zachęty finansowe, by zyskiwać przychylność innych krajów do prowadzonej przez nią polityki.

- Ale z powodu obecnego braku funduszy Rosja będzie musiała dokonać wyboru konkretnych krajów w zależności od tego jak skuteczne będą zachęty finansowe. Obserwujemy obecnie m.in. czy Rosja udzieli kredytu w wysokości 10,8 miliarda dolarów Węgrom na ich instalację atomową. To, czego Rosja oczekuje w zamian, to, aby Węgry głosowały przeciwko przedłużeniu sankcji w tym lub w przyszłym roku - podkreśla Goodrich.

Mniejszy budżet Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej

Budżet Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na 2016 rok zostanie obcięty o 5 proc. - poinformował w ubiegłym tygodniu dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło zbliżone do tego resortu. Przyczyną redukcji jest recesja, w której pogrąża się gospodarka Rosji.

PAP, awi