Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 08.03.2016

Komisja Europejska chce zmian obejmujących pracowników delegowanych. Mogą być niekorzystne dla Polaków

Celem zmian mają być takie same zasady wynagrodzenia dla pracowników lokalnych i pracowników delegowanych.
Posłuchaj
  • Unijna komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen argumentowała, że zmiany przepisów o pracownikach delegowanych są konieczne, by zapewnić odpowiednią ochronę przed nieuczciwą konkurencją i dumpingiem socjalnym./IAR/

To przyświeca zmianie dyrektywy o pracownikach delegowanych, jakie zaproponowała dziś Komisja Europejska. Chodzi o osoby, które zostały wysłane przez swojego pracodawcę do pracy w innym kraju członkowskim.

Polscy pracownicy przestaną być konkurencyjni w krajach Europy Zachodniej

Nowe regulacje mogą być niekorzystne dla Polaków, którzy świadczą dziś tańsze usługi w krajach Zachodniej Europy.

KE: chodzi o nieuczciwa konkurencje i dumping socjalny

Unijna komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen argumentowała, że zmiany przepisów o pracownikach delegowanych są konieczne, by zapewnić odpowiednią ochronę przed nieuczciwą konkurencją i dumpingiem socjalnym.

Dwóch pracowników, ta sama praca i dwie pensje

 ̶  Zbyt często mamy do czynienia z sytuacją, gdy jeden z dwóch pracowników wykonujących tę samą pracę zarabia znacznie mniej niż drugi. Nie tak powinien wyglądać sprawiedliwy, europejski rynek pracy- powiedziała Thyssen.

Chodzi o te same minimalne stawki

Jak wyjaśniła, Komisja chce mieć pewność, że "lokalni pracownicy i pracownicy delegowani będą objęci tymi samymi zasadami wynagrodzenia". Chodzi zarówno o minimalne stawki płacy, jak i inne elementy wynagrodzenia jak premie i dodatki. "Myślę, że to jest sprawiedliwe" - powiedziała komisarz.

Po dwóch latach pracownicy „wchodzą” w system kraju, gdzie pracują

Ponadto Komisja proponuje, aby pracownicy oddelegowani na dłużej niż dwa lata byli objęci przepisami prawa pracy kraju, w którym pracują.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2010-2014 liczba pracowników delegowanych wzrosła prawie o prawie pięćdziesiąt procent. W 2014 roku prawie 2 miliony osób zostało oddelegowanych do pracy w innych państwach członkowskich.

IAR, jk