Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.03.2016

"Rodzina 500+": obligacje dla beneficjentów programu mogą być lepiej oprocentowane

Oprocentowanie obligacji adresowanych do beneficjentów programu "Rodzina 500+" będzie standardowe lub nieco wyższe niż standardowe - zapowiada rzecznik ministerstwa finansów Waldemar Grzegorczyk.
Posłuchaj
  • Rzecznik ministerstwa Waldemar Grzegorczyk: obligacje byłyby propozycją między innymi dla osób, które chcą przeznaczyć pieniądze na oszczędności (IAR)
  • Rzecznik ministerstwa Waldemar Grzegorczyk: w tej chwili trwają prace analityczne (IAR)
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek: zainteresowanie obligacjami może być bardzo małe (IAR)
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek nie jest przekonana, czy osoby, które otrzymane pieniądze będą chciały zaoszczędzić, wybiorą akurat obligacje (IAR)
Czytaj także

Resort finansów rozważa przygotowanie obligacji dla osób objętych programem 500+.

Rzecznik ministerstwa Waldemar Grzegorczyk wyjaśnia, że obligacje nie byłyby formą wypłacania świadczeń, ale propozycją między innymi dla osób, które chcą przeznaczyć pieniądze na oszczędności.

Dodał, że szczegóły dotyczące obligacji są jeszcze dopracowywane. Powiedział, że możliwa jest emisja papierów długoterminowych, oprocentowanych standardowo, lub nieco wyżej.

"Zainteresowanie obligacjami nie będzie duże"

Według głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek, zainteresowanie obligacjami wśród beneficjentów programu 500+ będzie małe.

Ekonomistka wskazuje, że większość beneficjentów programu to osoby niezbyt zamożne, które pieniądze wydadzą. Monika Kurtek nie jest przekonana, czy osoby, które otrzymane pieniądze będą chciały zaoszczędzić, wybiorą akurat obligacje. Zwraca uwagę, że są na rynku oferty wyżej oprocentowane, niż papiery skarbowe.

Wnioski od 1 kwietnia

Pierwsze wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500+" będzie można złożyć już 1 kwietnia, pierwsze wypłaty rodziny otrzymają prawdopodobnie w maju.

- Pierwsze wnioski będzie można złożyć 1 kwietnia - przypomina Bartosz Marczuk.

Wniosek jest bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma opłat - podkreśla ministerstwo w związku z powstającymi kolejnymi stronami internetowymi, które oferują pobranie wniosku za opłatą.

- Informujemy, że strony te nie są związane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą jedynie próbom wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku - informuje resort.

Jego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Można go zobaczyć na stronach resortu.

Analogicznie do funkcjonujących już rozwiązań dotyczących świadczeń rodzinnych, świadczenie wychowawcze będzie mogło być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.


"Pierwsze wypłaty w okolicach maja"

Jego zdaniem można się spodziewać, że osoby, które złożą wnioski o świadczenie z programu 500+ na początku kwietnia, otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja.

- Z tym, że pamiętajmy - w pierwszym okresie z jednej strony obowiązuje przepis, zgodnie z którym będziemy musieli trochę dłużej poczekać na te pieniądze, bo gmina od momentu, kiedy złożymy wniosek, ma trzy miesiące na wypłatę pieniędzy, ale z drugiej strony dzięki temu, nawet jeśli złożymy wniosek w czerwcu, to otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Można spodziewać się, że osoby, które będą pierwsze, uzyskają pieniądze pewnie w maju, natomiast nie trzeba się specjalnie spieszyć i denerwować - podkreśla Marczuk.

Do programu można dołączyć w dowolnej chwili

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Jak dodaje wiceminister, jeśli chodzi o wnioski złożone po 1 lipca, będzie obowiązywać zasada ogólna: jak składamy wniosek do 10 danego miesiąca, to otrzymujemy pieniądze do końca danego miesiąca, jak po 10 - to do końca następnego miesiąca.

Wypłatami świadczenia wychowawczego będą zajmowały się samorządy, w których trwają intensywne przygotowania do nowego zadania.

- Samorządowcy mówią, że kalendarz jest dość napięty, ale mają pełne 6 tygodni, wiec powinno być wystarczająco czasu na przygotowanie się do wdrożenia ustawy, nie powinno być problemów - ocenia Marczuk.

Gdzie złożyć wniosek?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, że wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście, ale też przez pocztę oraz online.

Można to będzie zrobić również przez elektroniczną bankowość, czyli osoby mające konta i obsługujące je elektronicznie będą mogły za ich pośrednictwem złożyć wniosek. Nie wymaga to podpisu elektronicznego czy zakładania konta na e-PUAP-ie.

Zobacz, jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" >>>

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, jak złożyć wniosek:

Źródło: Polskie Radio

IAR/PAP, awi