Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 09.05.2016

Polska kolebką komercyjnych zastosowań dronów

Urządzenia do szpiegowania czy do bardzo dokładnego namierzania przeciwnika i celu - drony dotąd kojarzyły się głównie z wojskiem, które zawsze było nośnikiem innowacji. Obecnie znajdują zastosowanie właściwie w każdej dziedzinie gospodarki.
Posłuchaj
  • O rozwoju rynku dronów mówili w audycji „Wszystko o gospodarce” radiowej Jedynki: Adam Wiśniewski, dyrektor PwC Polska i Michał Mazur, partner PwC Polska (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Globalny potencjał rynkowy dronów ocenia się - jak podaje raport PwC - na 127 miliardów  dolarów. 

Polska pod tym względem znajduje się w światowej czołówce, mówi Michał Mazur, partner PwC Polska. A technologie dronowe, czyli Drone Powered Solutions, mogą być zastosowane na przykład w nadzorowaniu inwestycji infrastrukturalnych, jak choćby budowa dróg czy kolei.

- Dron jest narzędziem, dzięki któremu zdobywamy bardzo dokładne dane wizualne, dotyczące zaawansowania danej inwestycji budowlanej, ewentualnego odstępstwa od projektu, tego, czy inwestycja nie przekracza stref ochrony środowiska oraz bezsprzecznie bardzo wiarygodnej historii całej budowy. W razie sporu pomiędzy wykonawcą a inwestorem jest możliwy powrót do tych danych i sprawdzenie, kto ma rację – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Mnogość zastosowań w rolnictwie

Możliwości stosowania tych urządzeń w rolnictwie są ogromne, podkreśla Adam Wiśniewski, dyrektor PwC Polska.

- W ramach tzw. rolnictwa precyzyjnego jesteśmy w stanie gromadzić dane na temat płodów rolnych, a za pomocą czujników multispektralnych dokonywać analizy gleb czy też tworzyć indeksy wegetatywne roślin i odpowiednio wcześnie wykrywać wszelkie zmiany i dzięki temu zwiększać wydajność rolnictwa – mówi ekspert.

Przewaga dronów nad innymi urządzeniami

Wyższość dronów nad innymi urządzeniami polega na ich nieprawdopodobnie dużej dokładności i  mobilności zastosowania. 

Tak naprawdę, jeśli coś ogranicza rozwój dronów to brak odpowiednich przepisów i tu Polska ma przewagę nad innymi krajami, bo już w 2013 roku jako pierwsza na świecie uregulowała zasady komercyjnego ich wykorzystania, zauważa Michał Mazur.

- Przez to, że w Polsce można legalnie latać dronami do celów komercyjnych, można to ubezpieczyć, latać nie tylko w pobliżu, ale też poza zasięgiem wzroku, oczywiście jeżeli ma się odpowiednie państwowe uprawnienia, Polska staje się kolebką Drone Powered Solutions, kolebką zastosowań komercyjnych dla dronów. Już w tej chwili firmy z branży budowlanej, ubezpieczeniowej, infrastrukturalnej realizują pierwsze zastosowania dronów w swoich procesach operacyjnych – wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.

Drony wpisują się w plan Morawieckiego

Drony idealnie wpisują się w plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego, uzupełnia Adam Wiśniewski.

- Dokładnie w pierwszy i piąty filar planu wicepremiera Morawieckiego. Pierwszy to rozwój innowacyjności, piąty m.in. pakt dla wsi, czyli tutaj mówimy o rolnictwie precyzyjnym, o optymalizacji produkcji i zwiększeniu efektywności – zauważa dyrektor PwC Polska.

Drony coraz tańsze

Ta technologia błyskawicznie tanieje - zauważa Wiśniewski - jeszcze 10 lat temu dron kosztował ćwierć miliona dolarów i więcej.

- Teraz jesteśmy w stanie pójść do sklepu za rogiem, kupić tzw. komunijnego drona za 4 tys. zł, który będzie w stanie nadawać sygnał HD na odległość 2 – 3 km – mówi Adam Wiśniewski.
Już można nagrywać obraz, dźwięk i przesyłać je za pomocą smartfona i niemal od razu dzielić się tym ze wszystkimi.

W Polsce do komercyjnego korzystania z dronów potrzebne są uprawnienia nadawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Do korzystania w celach rekreacyjnych amatorskich takie zezwolenia nie są wymagane.  

Aleksandra Tycner, awi