Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 14.05.2016

Tempo wzrostu PKB w I kwartale 2016 roku wyraźnie wyhamowało. Zaskakująco słabe dane GUS

PKB liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie w I kw. 2016 r. o 3,0 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku PKB. Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym oceniali, że w I kw. PKB urosło o 3,5 proc.
Posłuchaj
  • Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki: opublikowane dane są gorsze od prognoz (IAR)
  • Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki: na spowolnienie wzrostu gospodarczego wpłynęło kilka elementów (IAR)
  • Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ spodziewa się, że wyniki kolejnych kwartałów mogą być lepsze (IAR)
Czytaj także

GUS podał także, że w I kwartale 2016 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,5 proc.

Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 3,4 - 3,5 procent.

Kolejne kwartały będą lepsze?

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wskazuje, że opublikowane dane są gorsze od prognoz. Przypomina, że w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost PKB wyniósł 4,3 procent rok do roku.

Jarosław Janecki uważa, że na spowolnienie wzrostu gospodarczego wpłynęło kilka elementów. To między innymi mniejsza sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz prawdopodobnie niższa dynamika inwestycji.

Ekonomista prognozuje, że dane o wzroście gospodarczym za kolejne kwartały będą lepsze. Według Jarosława Janeckiego tempo wzrostu PKB za cały rok wyniesie 3,4 do 3,5 procent.

Według Kamila Maliszewskiego z Domu Maklerskim mBanku, spowolnienie w stosunku do końcówki 2015 roku, spowodowane jest spadkiem tempa inwestycji.

Ekspert wyjaśnia, że wzrost gospodarczy napędza konsumpcja Polaków. Według niego, niektórzy zaczęli już wydawać pieniądze, które uzyskali w ramach rządowego programy „Rodzina 500+”. Efekt ten, zdaniem analityka, powinien utrzymać się do końca tego roku. Ryzykiem, według niego, mogą być spadające nakłady inwestycyjne.

Skala wyhamowania wzrostu PKB zaskoczyła ekonomistów

Ekonomiści Raiffeisen Polbank ocenili, że dane przedstawione przez GUS wskazują, iż skala wyhamowania wzrostu gospodarczego w I kwartale tego roku była silniejsza od oczekiwań.

- W pierwszych trzech miesiącach tego roku polska gospodarka wzrosła o 3,0 proc. rok do roku (rdr),a więc o 0,5 punktu procentowego mniej niż zakładał rynkowy konsensus. Zrealizował się, więc scenariusz pesymistyczny, którego źródłem w naszej ocenie było przede wszystkim dalsze wyhamowanie po stronie inwestycji. Przy dwucyfrowym spadku produkcji budowlanej w I kw., inwestycje spowolnić mogły w okolice 1-2 proc. rdr z 4,4 proc. rok do roku odnotowanych kwartał wcześniej - podkreślili ekonomiści.

"Polska gospodarka od kilku lat rozwija się stabilnie"

Ekonomista, profesor Witold Orłowski przyznał, że polska gospodarka od kilku lat rozwija się stabilnie. Według niego, wzrost przyspieszy w drugiej połowie roku, kiedy bardziej widoczny będzie wpływ programu „Rodzina 500+”.

Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ spodziewa się, że wyniki kolejnych kwartałów mogą być lepsze.

Kolejny, bardziej szczegółowy szacunek PKB za pierwszy kwartał tego roku zostanie opublikowany 31 maja.

Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale: wzrost PKB Polski w tym roku powinien wynieść ok. 3,5 proc.

Źródło: Newseria

IAR/PAP, awi