Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 01.07.2016

Program "E-bus": powstanie polski autobus elektryczny?

W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy w stanie zrealizować kilkanaście dużych projektów inwestycyjnych i istotnie poprawić wsparcie dla polskiego eksportu - zapowiada szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

- Na przestrzeni najbliższych dwóch lat będziemy w stanie zrealizować kilkanaście dużych projektów inwestycyjnych oraz (...) istotnie poprawić wsparcie dla polskiego eksportu, jeśli chodzi o ubezpieczenia eksportowe, finansowanie eksportu, doradztwo dla eksporterów. Bedzie to absolutnie jednym z priorytetów. Będzie nam zależało, aby polscy eksporterzy w ciągu dwóch lat odczuli realną poprawę - powiedział Borys.



Borys dodał, że PFR nie ma ściśle zdefiniowanych branż, które chce wspierać.

- Są takie analizy, którem mówią, że na świece jest prawie 30 tys. sektorów, więc bardzo trudno jest tak to zdefiniować. Będzie zależało nam na tym, by w maksymalnie dużej liczbie tych projektów był duży komponent polskich technologii, by były to projekty, które podnoszą efektywność, sprawność przedsiębiorstw, w które inwestujemy, by były to przedsięwzięcia, które potencjalnie wiążą się z rozwojem polskiego przemysłu - powiedział.

"E-bus" może być projektem dekady"

Wśród przykładowych projektów wspomniał o elektrycznych autobusach.

- "E-bus" może być jednym z projektów dekady, jeżeli chodzi o polska gospodarkę. Ten projekt ma olbrzymią użyteczność z punktu widzenia gospodarki, czy społeczeństwa. Z jednej strony mówimy o zaawansowanych technologiach, z drugiej strony mówimy o ochronie środowiska, czystości w mieście. Jest to projekt duży, ponieważ branża motoryzacyjna w każdym kraju wysokorozwiniętym jest jednym z kluczowych sektorów. Ten projekt jest bardzo ciekawy, na pewno chcielibyśmy się w niego zaangażować - powiedział.

Program "E-bus" zakłada stworzenie polskiego autobusu elektrycznego. Przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego mają być dzięki niemu produkowane w kraju jego kluczowe komponenty: bateria, falownik, układ napędowy oraz infrastruktura ładująca. W III-IV kwartale 2016 r. MR przewiduje rozpisanie konkursu, zaproszenie firm do udziału w projekcie oraz wybór miast pilotażowych. Zakończenie planowane jest w 2025 roku.

Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (nazywany też planem Morawieckiego) to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat; chodzi o bardziej solidarny, zrównoważony rozwój, dlatego plan ma tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

PAP, awi