Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 14.07.2016

Eksperci: Fitch utrzyma rating Polski na obecnym poziomie

Fitch powinien utrzymać rating Polski na obecnym poziomie, uważają goście "Pulsu gospodarki" w Polskim Radiu 24. W piątek agencja ma ogłosić decyzję w sprawie wiarygodności kredytowej naszego kraju.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Marek Siudaj z Tax Care; Michał Dybuła z BGŻ BNP Paribas i Roland Paszkiewicz z CDM Banku Pekao SA (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Marek Siudaj z Tax Care; Michał Dybuła z BGŻ BNP Paribas i Roland Paszkiewicz z CDM Banku Pekao SA (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Według Michała Dybuły z banku BGŻ BNP Paribas, w najgorszym razie możemy spodziewać się obniżenia perspektywy.

- Głównym punktem krytyki czy też zatroskania agencji ratingowej będą perspektywy fiskalne. Mówiliśmy o programie 500+, są jeszcze dodatkowe wydatki, które najprawdopodobniej będą uderzały w finanse publiczne, jak chociażby obniżanie wieku emerytalnego, kwestia uporania się z problemem kredytów frankowych, która niewątpliwie będzie wyzwaniem. To wszystko będą punkty, które niewątpliwie będą sprzyjały takiemu bardziej ostrożnemu podejściu agencji ratingowej. Biorąc pod uwagę twarde dane, to wszystko, co wiemy, raczej decyzji o obniżce samego ratingu ja bym się jutro nie spodziewał – mówi Michał Dybuła.


Posłuchaj
00:39 [i] 14.07 z Pulsu o ratingu - Dybulaj.mp3 Michał Dybuła: decyzji o obniżce samego ratingu ja bym się jutro nie spodziewał

 

Podobnego zdania jest Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A.

- Fitch był bardzie wstrzemięźliwy, inaczej balansował kwestie ryzyk politycznych i gospodarczych, więc można mieć nadzieję, że skończy się co najwyżej na obniżeniu perspektywy. Jeśli zaś chodzi o wpływ tej decyzji na rynek, wydaje mi się on marginalny, nie będzie to nic zaskakującego – mówi Roland Paszkiewicz. – Warto oczywiście słuchać analityków, natomiast to, co zrobi Fitch nie będzie determinujące dla poziomów, na jakich zobaczymy rentowność naszych obligacji czy kurs złotego – dodaje.


Posłuchaj
00:47 [i] 14.07 z Pulsu o ratingu - Paszkiewicz.mp3 Roland Paszkiewicz: to, co zrobi Fitch nie będzie determinujące dla poziomów, na jakich zobaczymy rentowność naszych obligacji czy kurs złotego

 

Z kolei Marek Siudaj z Tax Care uważa, że wszystko jest możliwe. Nawet jeśli nie ma ku temu przesłanek.

- Biorąc pod uwagę to, co się dzieje, nie ma wskazówek, które sugerowałyby obniżkę ratingu, ale z drugiej strony po tym, co zrobiła agencja S&P na początku roku (obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu BBB+ - przyp. red.) można spodziewać się wszystkiego. Mnie nie zdziwi już nic – mówi Marek Siudaj.


Posłuchaj
00:14 [i] 14.07 z Pulsu o ratingu - DSiudaj.mp3 Marek Siudaj: po tym, co zrobiła agencja S&P na początku roku, można spodziewać się wszystkiego

 

Obecna ocena długoterminowego zadłużenia Polski w walutach obcych agencji Fitch to A-.

Błażej Prośniewski, awi