Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 02.08.2016

Co raz więcej operatorów dronów w Polsce

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał 3 tysiące pozwoleń na komercyjne wykorzystywanie dronów. 1/3 tych takich licencji została wydana w ciągu ostatnich 7 miesięcy, informuje "Puls Biznesu."

Większość firm korzystających z dronów to małe podmioty, które świadczą usługi polegające na robieniu zdjęć lub nagrywaniu filmów z lotu ptaka. Właściciel firmy Inspire Łukasz Ławicki nazywa je "weselnikami. " W rozmowie z dziennikiem zwraca jednak uwagę na rosnące zainteresowanie dronami wśród dużych firm. Dron może okazać się przydatny, by zrelacjonować przebieg budowy nowego osiedla lub przekazać z lotu ptaka materiał dla stacji telewizyjnej. - W takim przypadku posłużenie się dronem okazuje się znacznie tańsze niz wynajęcie helikoptera - zwraca uwagę ekspert.

Rośnie również liczba przedsiębiorstw produkujących w Polsce niewielkie bezzałogowe statki powietrzne. Oprócz gigantów realizujących zamówienia dla armii, są to również niewielkie firmy produkujące na potrzeby komercyjne.
Sławomir Kosieliński z think tanku mikroMakro mówi gazecie, że w przyszłości mniejsi producenci zostaną jednak wyparci z rynku przez dostawców chińskich i amerykańskich. Uważa, że szansą dla rodzimych przedsiębiorstw będzie raczej świadczenie kompleksowych usług teleinformatycznych związanych z obsługą dronów. - Przyszłość tej gałęzi usług w Polsce leży w obróbce i prezentacji danych zebranych przez drony - przewiduje Sławomir Kosieliński.

IAR, abo