Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 05.08.2016

Dwa lata od wprowadzenia embarga. Jak poradzili sobie polscy rolnicy?

Mijają dwa lata od wprowadzenia rosyjskiego embarga na żywność. Moskwa zakazała importu warzyw, owoców, ryb, mięsa, drobiu, mleka i nabiału z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Norwegii.
Posłuchaj
  • Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa profesor Andrzej Kowalski: polscy producenci żywności poradzili sobie z rosyjskim embargiem (IAR)
  • Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa profesor Andrzej Kowalski: w wyniku embarga ucierpieli też Rosjanie (IAR)
  • Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz: polscy producenci żywności dobrze poradzili sobie po wprowadzeniu embarga, znajdując inne rynki zbytu (IAR)
  • Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz: rolnicy wciąż czekają na zniesienie embarga (IAR)
Czytaj także

Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa profesor Andrzej Kowalski podkreśla, że polscy producenci poradzili sobie z rosyjskim embargiem znajdując nowe rynki zbytu. Dodaje, że nasza żywność trafia do Rosji przez inne kraje, głównie Białoruś. Profesor Andrzej Kowalski przypomina, że w wyniku embarga ucierpieli też Rosjanie. Wskazuje, że obecnie tamtejsi konsumenci mają dostęp do mniejszej ilości żywności, która często jest gorszej jakości.

Rolnicy liczą na zniesienie zakazu

Z tym, że polscy rolnicy poradzili sobie z rosyjskim embargiem na żywność, zgadza się prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Mają oni jednak nadzieję, że zakaz zostanie zniesiony.

Wiktor Szmulewicz podkreśla, że polscy producenci żywności dobrze poradzili sobie po wprowadzeniu embarga, znajdując inne rynki zbytu. Zapewnia, że będą dbać o relacje z obecnymi kontrahentami, jednocześnie starając się pozyskać nowych. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych dodaje jednak, że rolnicy wciąż czekają na zniesienie embarga. Podkreśla, ze Rosja była handlowym partnerem Polski od wielu lat i przywrócenie tych relacji byłoby korzystne dla naszego rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Embargo przedłużone do końca 2017 r.

6 sierpnia 2014 roku rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał dekret o wprowadzeniu embarga na żywność. Zakaz zaczął obowiązywać następnego dnia.

Była to rosyjska odpowiedź na sankcje, jakie państwa zachodnie zastosowały wobec Moskwy w związku z jej zaangażowaniem w konflikcie na Ukrainie.

W czerwcu tego roku Rosja przedłużyła embargo do końca 2017 roku.

IAR, awi