Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 10.10.2016

Premier Szydło o negocjacjach ws. Caracali: interes Polski na pierwszym miejscu

Interesem polskiego państwa jest wynegocjowanie takiej umowy, która będzie korzystna dla nas pod względem obronnym i gospodarczym - powiedziała w niedzielę w wieczornym wywiadzie dla TVP premier Beata Szydło, odnosząc się do zakończonych rozmów z Francją ws. śmigłowców dla armii.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/StefSince1985
Posłuchaj
  • Premier Beata Szydło: prezydent Francois Hollande w podobnej sytuacji również broniłby interesu narodowego (IAR)
  • Minister obrony Antoni Macierewicz odniósł się do zakończenia rozmów z francuskim Airbusem i rezygnacji polskiej strony z zakupu śmigłowców Caracal - relacja Michała Feduio (IAR)
  • Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz deklaruje szybkie rozwiązanie problemu zakupu śmigłowców dla polskich sił zbrojnych (IAR)
  • Wiceminister Radosław Domagalski-Łabędzki: strona polska wykazała się transparentnością w rozmowach z Airbusem (IAR)

Szydło podkreśliła, że Airbus Helicopters po roku negocjacji nie przedstawił odpowiedzi na polskie warunki w sprawie offsetu tego zamówienia. Zapewniła, że pomimo zakończenia negocjacji z Francuzami, zakupy dla armii zostaną dokonane bardzo szybko.

Nawiązując do przełożenia polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych premier powiedziała, że nie ma oficjalnej informacji, że zakończenie negocjacji w sprawie Caracali jest tego powodem. - Sadzę, że gdyby pan prezydent Hollande był na miejscu polskiego rządu, postąpiłby dokładnie tak samo, dlatego że każdy mądry przywódca, każdy mądry gospodarz broni interesu własnego państwa - powiedziała premier.

- Będziemy musieli w tej chwili ponownie rozpocząć proces zakupu śmigłowców i zrobimy to - zapewniła Szydło. - To absolutnie nie wpłynie - ta decyzja - na problemy związane z kwestiami zakupu sprzętu - dodała.

"Zakupy będą dokonane bardzo szybko"

Zaznaczyła, że te zakupy "będą dokonane bardzo szybko". - Rozmowy z Francuzami trwały ponad rok i nie było szansy ich zakończyć - oceniła.

- Mamy przecież w Polsce firmy, które są gotowe dostarczyć te śmigłowce. Jeżeli będzie ogłoszony nowy przetarg, to strona francuska może również przystąpić do niego - powiedziała.

Szydło zapowiedziała, że w poniedziałek będzie w zakładach w Świdniku i Mielcu wraz z ministrem obrony Antonim Macierewiczem i wiceministrem rozwoju Radosławem Domagalskim-Łabędzkim. - Będziemy rozmawiać na temat możliwości, które się przed Polska otwierają - powiedziała.

Zdaniem Szydło zakłady w Mielcu i Świdniku mają szanse na uzyskanie tego zamówienia. Dodała, że chciały one realizować kontrakt na helikoptery, ale koncepcja poprzedniego rządu była inna.

- My mówimy wyraźnie: polski przemysł ma być kołem zamachowym polskiej gospodarki. My chcemy odbudowywać polskie firmy - zadeklarowała premier. Dodała, że zakupy sprzętu obronnego dla polskiej armii są ważnym elementem odbudowywania polskiej gospodarki.

Macierewicz: Airbus Helicopters nie przedstawił własnych propozycji

Mimo przedłożenia warunków w sprawie offsetu przy zakupie helikopterów, Airbus Helicopters nie przedstawił własnych propozycji - powiedział z kolei w sobotę minister obrony Antoni Macierewicz. W efekcie Ministerstwo Rozwoju musiało uznać rozmowy za zakończone - dodał.

- Dążyłem do tego, aby warunki tego offsetu były jak najlepsze dla strony polskiej. Dlatego też z ubolewaniem przyjąłem stanowisko Airbus Helicopters, który odrzucił - nie spełnił polskich, przedstawionych przez ministra rozwoju, propozycji związanych z offsetem - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz na sobotniej konferencji prasowej.

"Armia pilnie potrzebuje helikopterów wielozadaniowych"

Będziemy dążyli do jak najszybszego zawarcia umów, które pozwolą wyposażyć polską armię w niezbędne helikoptery wielozadaniowe - powiedział w sobotę minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że sprawa jest pilna.

- Będziemy dążyli do jak najszybszego rozwiązania tego problemu z punktu widzenia potrzeb armii polskiej i polskiego przemysłu zbrojeniowego, dążąc do zawarcia umów, które pozwolą jak najszybciej wyposażyć polską armię w niezbędne helikoptery wielozadaniowe. I sprawić, by polski przemysł mógł korzystać z nowych technologii - powiedział minister na konferencji prasowej.

"Interes bezpieczeństwa państwa i interes ekonomiczny państwa polskiego"

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki powiedział, że wielokrotnie rozmawiał ze stroną francuską.

- Firmą Airbus zapewniała, że sprawy offsetu są sprawami, które na pewno zostaną załatwione i żebym tego się nie obawiał. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zależy nam na czasie i na dostarczeniu sprawnych tychże śmigłowców. Strona francuska informowała nas o tym, że może mieć już problemy z dostarczeniem na pierwotny termin tychże śmigłowców. Nie mogliśmy zatem w nieskończoność przedłużać tego postępowania, jeżeli nie było szans na znalezienie porozumienia - powiedział na konferencji Kownacki.

Podkreślił, że żaden zakład w Polsce ze względu na obecną sytuację nie poniesie uszczerbku.

- W każdym przypadku zawsze będziemy brali pod uwagę interes bezpieczeństwa państwa i interes ekonomiczny państwa polskiego - podkreślił.

Błaszczak: Francja nie wypełniła zobowiązań offsetowych

To strona francuska zerwała kontrakt na zakup śmigłowców Caracal nie wypełniając zobowiązań offsetowych - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W jego opinii sprzęt wojskowy powinien być produkowany w Polsce, a nie we Francji.

- Rząd zmierza do tego, żeby pieniądze wydawane na nowy sprzęt wojskowy były wydawane w Polsce, a nie we Francji. To było naszym celem, naszym zadaniem, a w przypadku tego kontraktu, to był kontrakt bardzo drogi i okazało się, że strona francuska zerwała ten kontrakt nie wypełniając zobowiązań offsetowych - powiedział w RMF FM Błaszczak.

Błaszczak, na pytanie czy Polska nie straci wizerunkowo na tej sytuacji, odpowiedział: "Jeżeli ktoś próbuje realizować politykę swojego kraju, to wtedy spotyka się z różnymi atakami, zarzutami. To jest gra interesów. Francuzi dbają o swoje interesy, my dbamy o swoje interesy. Rząd koalicji PO-PSL dbał o interesy francuskie i na tym polega różnica".

"Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej"

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. Caracali. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". - Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe - wskazano.

W piątek MON oświadczyło m.in., że "rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu”. Według resortu obrony „mimo wielu ofert ze strony Polski przedstawianych przez ministra rozwoju, strona francuska w ciągu dziewięciomiesięcznych negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu”. W tej sytuacji – napisano - minister rozwoju "uznał dalsze negocjacje za bezzasadne”.

W piątek Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji. Wizyta Hollande'a była planowana na 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych. Miał mu towarzyszyć minister spraw zagranicznych Jean-Mark Ayrault.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi