Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Anna Wiśniewska 25.10.2016

Od lidera do zera? Spada rentowność polskich banków

Polski sektor bankowy nie jest już liderem w Europie Środkowej pod względem zyskowności. Rentowność kapitału własnego banków spadła w Polsce z 10 proc. w 2014 roku do 6,6 proc. w 2015 roku. W 2017 roku będzie to 3-4 proc. W Europie Środkowej było to odpowiednio: 4,5 procent i 6,7 proc. W 2018 roku rentowność sektora w naszym regionie ma osiągnąć wartość 7,8 proc. Złożyło się na to kilka czynników.
Posłuchaj
  • Dlaczego nad bankami w Polsce zaczynają się zbierać czarne chmury, mówi Grzegorz Cimochowski, Lider Działu Doradztwa Strategicznego dla Sektora Instytucji Finansowych w Europie Środkowej w Deloitte./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

- Po pierwsze, jakość aktywów i koszty ryzyka w Europie Środkowo-Wschodniej dość istotnie się zmniejszały.  W Polsce one były już dość niskie, więc nie było poziomu z którego mogłyby spadać. Ponadto polski sektor bankowy został dotknięty jednorazowymi wydarzeniami takimi jak: upadek SK Banku, redukcja opłat interchange, wpłaty na fundusz pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji. Z drugiej strony, obciążenia podatkowe w tym i następnym roku mogą tę rentowność dodatkowo zmniejszyć - tłumaczy Grzegorz Cimochowski, Lider Działu Doradztwa Strategicznego dla Sektora Instytucji Finansowych w Europie Środkowej w Deloitte.

"Banki stoją przed ogromnym wyzwaniem"

Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, autorów raportu "CE Banking Outlook. Winning in the Digital Arms Race", utrzymanie poziomu rentowności możliwe będzie dzięki zintensyfikowaniu procesu cyfryzacji.

- Banki stoją przed ogromnym wyzwaniem, związanym z tym, że z jednej strony klient oczekuje coraz bardziej zdigitalizowanego podejścia i obsługi, z drugiej, ich poziom kosztowy jest wciąż oparty na tradycyjnym modelu bankowości. Banki będą musiały tą relację w znacznie większym stopniu zdigitaliozować, co pozwoli im na drastyczną redukcję kosztów. I te banki, którym się to uda, wygrają. Tym, którym się nie uda, prawdopodobnie znikną z mapy bankowości - wyjaśnia Grzegorz Cimochowski.

Jak wynika z badania Deloitte aż 95 proc. banków w regionie jest obecnie na etapie wdrażania modelu biznesowego opartego o strategię cyfrową.

Błażej Prośniewski