Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 25.10.2016

W 2017 r. Toyota rozpoczyna sprzedaż autobusów wodorowych

Koncern motoryzacyjny Toyota ogłosił, że na początku przyszłego roku rozpocznie w Japonii sprzedaż autobusów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Przed olimpiadą w 2020 r. po ulicach Tokio ma poruszać się ponad 100 takich pojazdów - zapowiedziano.
Logo ToyotyLogo ToyotyFlickr/danielctw

Jak tłumaczy producent, podczas opracowywania FC Bus skorzystano z doświadczeń zdobytych dzięki współpracy z Hino Motors, producentem autobusów i pojazdów ciężarowych należącym do koncernu Toyota. Wykorzystany w pojeździe system ogniw paliwowych (TFCS1) został pierwotnie opracowany dla samochodu osobowego Mirai.

Jednak jak zwrócił uwagę przedstawiciel Akademii Toyoty i Lexusa dr inż. Andrzej Szałek, stosowanie ogniw paliwowych w samochodach osobowych i w autobusach stawia przed konstruktorami odmienne problemy.

W autobusach mniej ograniczeń dla konstruktorów

- W samochodach osobowych wymagana jest lekka i zwarta konstrukcja napędu. Tych ograniczeń konstruktorzy nie spotkają podczas implementacji ogniw w autobusach. Ze względu na duże gabaryty pojazdu np. maksymalne ciśnienie wodoru w zbiornikach zostało zmniejszone w przyjętych normach o połowę w stosunku do samochodów osobowych tj. do poziomu 350 bar (35MPa) - tłumaczył Szałek. Podkreślił, że przyczynia się to do "podwyższenia poziomu bezpieczeństwa tej konstrukcji".

Ekspert zwrócił też uwagę na inną specyfikę korzystania z autobusów, niż ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych.

- Dla autobusów na pewno wyzwaniem jest długi czas pracy w ciągu doby powiązany z dużymi przebiegami. To wymaga odpowiednio pojemnych zbiorników wodoru, by zapewnić autom godziwy zasięg - dodał Szałek.

PAP, awi