Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 31.10.2016

Umowa CETA podpisana

CETA - umowa Unii Europejskiej z Kanadą - podpisana. W imieniu Wspólnoty podpisy złożyli przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej oraz premier Słowacji, kierującej w tym półroczu pracami Unii, natomiast Kanadę reprezentował jej premier.
Posłuchaj
  • W Brukseli została podpisana CETA - umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Podpisy pod dokumentem złożyli liderzy europejskich instytucji i premier Kanady (IAR)
Czytaj także

Porozumienie przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią a Kanadą, dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług. Bruksela szacuje, że korzyści dla Europy to 12 miliardów euro.

- Wszystko dobre, co się dobrze kończy - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Donald Tusk Wszystko dobre, co się dobrze kończy

Kontrowersyjna umowa

Umowa miała być podpisana w czwartek, ale sprzeciw zgłosiła belgijska Walonia. Wycofała weto po wynegocjowaniu deklaracji, która rozwiała jej obawy. Według szefa Rady, kontrowersje wokół umowy pokazały, że priorytetem powinno być przekazywanie ludziom uczciwej i jasnej informacji o skutkach umowy o wolnym handlu. - Musimy być w stanie przekonać obywateli, że wolny handel jest w ich interesie, a nie tylko w interesie wielkich korporacji - mówił szef Rady. Dodał, że alternatywą jest tylko izolacja i protekcjonizm, "powrót do narodowych egoizmów, a w rezultacie do przemocy i konfliktów".

Handel wzrośnie

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że umowa zwiększy wzajemne obroty handlowe o 20 procent. - To historyczna umowa, która będzie z korzyścią dla wszystkich obywateli - dodał szef kanadyjskiego rządu.

Justin Trudeau To historyczna umowa, która będzie z korzyścią dla wszystkich obywateli

Obawy o rynek żywności

Jednak przeciwnicy umowy w unijnych krajach obawiają się o przyszłość rolnictwa. Boją się, że rynek zaleje tania żywność z Kanady. Zastrzeżenia mają też do międzynarodowego arbitrażu, który ma rozstrzygać spory na linii inwestor-państwo.

x-news

CETA nie zagraża bezpieczeństwu żywności

Komisarz Unii Europejskiej do spraw żywności mówi, że CETA nie zagraża bezpieczeństwu żywności. Dzisiaj w Brukseli została podpisana umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią a Kanadą, dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług. W Polsce mówi się, że jest to zagrożenie dla rolników i na polski rynek trafi tania i niezdrowa żywność. Komisarz Unii Europejskiej do spraw Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenis Andriukaitis nie zgadza się z tą opinią. Zapewnia, że bezpieczeństwo żywności jest w rękach każdego z państw Unii, bo są europejskie przepisy, które zaopiniować muszą wszystkie kraje członkowskie. - Mamy swoje, europejskie regulacje i stają się one wzorem na świecie. Na przykład w restauracjach w Nowym Jorku, oni korzystają z europejskich pomysłów - jedzenie jest fit, mięso bez GMO, bez hormonów i bez antybiotyków to znaczy, że nasze standardy bezpieczeństwa żywności się rozprzestrzeniają. - mówił.

Posłuchaj
00:20 Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.mp3 Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker: To bardzo ważny dzień dla Unii Europejskiej i dla Kanady, bo ustalamy międzynarodowe standardy, które powinny być przestrzegane przez innych negocjujących umowy o wolnym handlu. Toczy się obecnie 20 takich rokowań, a my dziś ustalamy światowe reguły. Unia Europejska chce,by inni poszli jej śladem (IAR)

IAR, abo