Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 27.09.2017

Więcej pieniędzy w budżecie UE na walkę z bezrobociem wśród młodych?

Komisja ds. budżetu PE opowiedziała się za zwiększeniem wydatków na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych z 366,7 mln euro do 600 mln euro. Bezrobocie w tej grupie to nadal poważny problem w krajach Unii Europejskiej.

Eurodeputowani proponują, by budżet UE wyniósł w 2018 r. 161,8 mld euro, o 2,3 mld euro więcej, niż zaproponowała KE. Polityczne priorytety PE w budżecie to wzrost, bezpieczeństwo i zatrudnienie.

Parlament Europejski będzie głosował nad wstępną propozycją budżetu na sesji plenarnej 25 października. Następnie rozpoczną się negocjacje z Radą UE dotyczące ostatecznego kształtu budżetu na przyszły rok.

W Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech, stopa bezrobocia wśród młodych przekracza nawet 40 procent.

Jak pokazują zaś dane za I kwartał tego roku, w Polsce, w grupie wiekowej 18 - 24 lata prawie 13 proc. osób pozostaje bez pracy, a wśród grupy 25 - 34 lata to 28 proc.

Jak walczyć z bezrobociem wśród młodych?

Jak wskazują eksperci, sposobem na ograniczenie bezrobocia wśród młodych ludzi, mogą być szkolenia, pozwalające na uzupełnienie edukacji formalnej, takie, które pozwolą im nabyć nowe, potrzebnych aktualnie na rynku umiejętności.

̶  Te szkolenia trzeba kierować do osób, które opuszczają szkoły z niskim kwalifikacjami zawodowymi – wskazywała w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Anna Ruzik-Sierdzińska ze Szkoły Głównej Handlowej.

W walce z tym bezrobociem w naszym kraju pomóc może tylko kompleksowe podejście – podkreślała z kolei w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Barbara Surdykowska, ekspert w Biurze Eksperckim Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

– Z jednej strony mogą to być działania legislacyjne. Mamy np. bardzo nieracjonalną definicję osoby bezrobotnej. Druga kwestia to jest to, abyśmy nigdy nie wierzyli, że jakiś instrument jest najważniejszy, bez patrzenia na to, ile jest środków finansowych, które na dany instrument powiatowe urzędy pracy mają – mówiła ekspertka.

Jak podkreślała Barbara Surdykowska, że podstawową  sprawą jest pamiętanie, iż jest to system naczyń połączonych: system edukacyjny, polityka mieszkaniowa, polityka związana z mobilnością przekładające się na rynek pracy.

– A najważniejsza sprawa – to jakość tego potencjalnego zatrudnienia. Z punktu widzenia osób młodych bardzo dużym problemem jest, że kiedy ostatecznie znajdują to zatrudnienie, to jest ono bardzo niskiej jakości. Jest to cały czas zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne, i to w sytuacji, kiedy jest podporządkowanie i powinna być zawarta umowa o pracę. Jest to niestety cały czas duży problem tzw. fałszywego samozatrudnienia. I te wszystkie elementy, a także podnoszenie jakości zatrudnienia także w odniesieniu do ludzi młodych i poprawa edukacji, polityk związanych z mobilnością, z mieszkaniami – dopiero połączone zadziałają. Bo poprawa w jednym obszarze nie spowoduje rozwiązania problemu. To musi być poprawa i działania wielopłaszczyznowe – mówiła ekspertka.

Najwyższe bezrobocie w Hiszpanii

 Przeciętna stopa bezrobocia w lipcu tego roku w 28 krajach UE wyniosła 7,7 proc., wobec 7,7 proc. w poprzednim miesiącu. Najwyższa była w Hiszpanii: 17,1 proc., najniższa w Niemczech: 3,7 proc.
W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 4,8 proc. wobec 5,0 proc. w czerwcu, wynika z danych Eurostatu.

Dane Eurostatu różnią się od tych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny. Europejski urząd mierzy bowiem zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. 

GUS z kolei mierzy stopę bezrobocia jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo. I według tej metodologii stopa bezrobocia wyniosła na koniec lipca br. 7,1 proc., a na koniec sierpnia 7 proc.

PAP/Polskie Radio, awi