Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 10.04.2010

Zginął prezes NBP. Kto czuwa nad polską walutą?

W dzisiejszej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem zginął oprócz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wielu innych oficjeli Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Czy według prawa przejmuje ich funkcje?

Zarząd Narodowego Banku Polskiego oddał hołd pamięci wszystkim ofiarom katastrofy - poinformował NBP w specjalnym komunikacie. Prezes banku centralnego Sławomir Skrzypek jest jedną z ofiar tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku. W katastrofie zginęli też między innymi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim niestety z powodu śmierci zakończyła się kadencja Sławomira Skrzypka. Normalnie trwałaby od 2007 do 2013 r.

Sytuacja jest o tyle kłopotliwa, że nowego prezesa wyznacza prezydent, który także zginął. Zarząd banku poinformował, że w związku z zaistniałą sytuacją obowiązki prezesa NBP wykonuje Pierwszy Zastępca Prezesa Piotr Wiesiołek. "Narodowy Bank Polski funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje wszystkie ustawowe zadania banku centralnego" - napisano w komunikacie.

Kto natomiast obejmuje rolę prezydenta? Zgodnie z konstytucją czyni to marszałek Sejmu, obecnie Bronisław Komorowski. W ciągu 14 dni od opróżnienia urzędu ma ogłosić wyborów. Data wyborów musi być wyznaczona najdalej na 60 dni od dnia ogłoszenia. Staje się jasne, że wybory prezydenckie odbędą w maju lub czerwcu.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska nie żyją - potwierdził wiceszef prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin. Para prezydencka oraz 86 innych osób - w tym wysokich urzędników, posłów, hierarchów kościoła zginęli w katastrofie samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Wśród nich był Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wszyscy mieli uczestniczyć w uroczystościach 70. rocznicy mordu katyńskiego.