Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Dydliński 01.02.2018

1 procent podatku na wybrany cel. Resort finansów przypomina

Do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z fiskusem za 2017 rok. Zdecydowana większość podatników, bo wszyscy, którzy rozliczają się według skali podatkowej, może 1 procent podatków przekazać na organizację pożytku publicznego - przypomina Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

Jak mówi ekspert, taką możliwość mają osoby rozliczające się za pomocą druku PIT-37, PIT-36 i PIT-36L, PIT-39 i PIT-28.

- Można podsumować, że dotyczy to tych osób, które w swoim rocznym zeznaniu podatkowym na samym końcu mają wyliczony podatek i jest on większy od zera - dodaje.

Mówiąc najprościej, liczba różna od zera powinna widnieć w rubryce  "podatek należny - doprecyzowuje ekspert Ministerstwa Finansów. Paweł Jurek podkreśla przy tym, że jeśli dojdzie do sytuacji, że podatnik chciałby jednak zmienić organizację, której przekazuje pieniądze, to taka możliwość istnieje, ale tylko przez miesiąc po terminie rozliczania się z fiskusem, czyli do końca maja.

Co zmienia się przy korekcie PIT-u?

Zdarzają się także sytuacje, że podatnicy z powodu różnych uchybień dokonują kilku nawet korekt PIT-u. Wówczas może się zmienić się kwota należnego podatku i wartość przekazywanego 1 procenta. Jak zastrzega Paweł Jurek, nie możemy już za to zmienić podmiotu, na rzecz którego przekazujemy część naszego podatku.

Warto oddawać 1 procent

To nie jest tak, że organizacje pożytku publicznego żyją wyłącznie z 1 procenta, który dostają. Ale, jak podkreśla Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon Jawor, nawet minimalne wpłaty są dla nich niezwykle ważne.

- Pamiętajmy o tym, że ten nasz jeden procent przemnożony przez iluś tam podatników może dać dużo większą sumę. Druga sprawa to to, że ja w ten sposób mówię organizacji, którą wspieram - hej, robicie dobrą robotę, róbcie tak dalej, ja uważam, że to jest cenne i ważne. To ma sens - mówi Dorota Setniewska.

Jak dodaje, w przeciwnym wypadku to państwo samo zdecyduje, na co te pieniądze przeznaczy.

- To jedyna taka możliwość, kiedy my możemy zdecydować o tym małym kawałeczku i powiedzieć - dla mnie ważne są zwierzęta, ochrona przyrody czy coś innego, i chcę to wesprzeć. Nie sugerujcie się reklamami, tylko zastanówcie się, co jest dla was naprawdę ważne - apeluje rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej.

Organizacji pożytku publicznego jest w Polsce 8,5 tysiąca. W ubiegłym roku z 1 procenta otrzymały ponad 660 milionów zł.  Na tę kwotę złożyły się wpłaty 60 procent podatników. Rezerwy więc jeszcze są spore. Średnia suma przekazana przez jednego podatnika to  49 zł.