Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 23.04.2010

PGNiG zdobyło 11 koncesji na gaz z łupków

PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków: dwie w okolicach Gdańska, cztery w okolicach Warszawy i pięć na Lubelszczyźnie. Staramy się też o nowe koncesje - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

"W kwietniu odwierciliśmy już otwór w Markowoli w woj. lubelskim, zarejestrowaliśmy w nim występowanie węglowodorów" - podał wiceprezes. Świadczy to o obecności ropy lub gazu w odwiercie.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku powinniśmy mieć pierwsze wyniki testów dotyczące zasobów gazu łupkowego na tej koncesji" - zaznaczył.

Gaz łupkowy nie gromadzi się w łatwo dostępnych szczelinach, tzw. pułapkach skalnych; wymaga więc tzw. szczelinowania, czyli kruszenia i rozszczelniania skały.

Zdaniem Dudzińskiego, jest za wcześnie, żeby oceniać wielkości zasobów. "Dopiero zabieg szczelinowania odpowie, na ile skała jest podatna i czy możliwe jest wydobycie na skalę przemysłową" - podkreślił.

Dodał, że PGNiG przygotowuje zapytanie ofertowe do amerykańskich i polskich firm na rozszczelnienie skały w odwiercie. Dudziński nie podał ich nazw, wyjaśnił, że są to firmy wiodące w tej technologii.

Dudziński zaznaczył, że poza pracami na swoich koncesjach PGNiG zainteresowane jest współpracą z innymi firmami, które prowadzą w Polsce poszukiwania gazu z łupków. "Z Marathonem podpisaliśmy list intfencyjny o współpracy w rejonie Płońska, a z Chevronem prowadzimy rozmowy o współpracy" - powiedział wiceprezes.

Wiceminister środowiska, główny geolog kraju Henryk Jezierski ocenił wcześniej, że za 5 lat dowiemy się, czy i ile mamy gazu łupkowego w Polsce, a przygotowania do eksploatacji rozpoczną się najwcześniej za 10 do 15 lat.

Wstępne opracowania amerykańskich firm szacują nasze zasoby gazu łupkowego na minimum 1,5 bln m sześc. W ciągu ostatnich dwóch lat resort środowiska wydał 56 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, głównie amerykańskim firmom - Exxon Mobil, Chevron.