Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Dydliński 07.03.2018

RPP: stopy procentowe bez zmian, ich podwyżka w tym roku "nieprawdopodobna"

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych - podał Narodowy Bank Polski po zakończonym dwudniowym posiedzeniu Rady. Ich podwyżka, jak powiedział szef NBP ADam Glapiński, jest w tym roku nieprawdopodobna.
Posłuchaj
  • Według prezesa Narodowego Banku Polskiego profesora Adama Glapińskiego, podwyżka stóp procentowych w tym roku wydaje się nieprawdopodobna. Podobnie jak przez większość przyszłego roku./IAR/
  • Profesor Adam Glapiński dodał, że w ocenie członków Rady stopy procentowe na obecnym poziomie sprzyjają wzrostowi polskiej gospodarki./IAR/.
Czytaj także

Tym samym stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 pkt. bazowych.

Decyzja RPP oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych i jest zgodna z prognozami ekonomistów.

Adam Glapiński: podwyżka w tym roku nieprawdopodobna

Według prezesa Narodowego Banku Polskiego profesora Adama Glapińskiego, podwyżka stóp procentowych w tym roku wydaje się nieprawdopodobna. Podobnie jak przez większość przyszłego roku.

Obecna wysokośc stóp sprzyja wzrostowi gospodarczemu

Prezes NBP i przewodniczący Rady powiedział, że obecnie nie ma przesłanek za podwyższaniem stóp. Wskazał, że ich aktualna wysokość sprzyja wzrostowi polskiej gospodarki.

Profesor Adam Glapiński powiedział, że obecnie nie widać czynników, które mogłyby skłonić Radę do podwyżki stóp.

Dodał, że podobnie może być w 2019 roku. Zaznaczył, że jeśli sytuacja się zmieni, RPP będzie reagować.

RPP: inflacja utrzyma się w pobliżu celu

W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego - uznała RPP w środowym komunikacie po posiedzeniu, uzasadniając decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Zdaniem RPP potwierdzają to wyniki marcowej projekcji inflacji i PKB, które zostały przedstawione w komunikacie.

Zgodnie z tą projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 1,6-2,5 procent w 2018 roku (wobec 1,6-2,9 procent w projekcji z listopada 2017), 1,7-3,6 procent w 2019 (1,7-3,7) oraz 1,9-4,1 procent w 2020.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się w przedziale 3,5-5,0 procent w 2018 (wobec 2,8-4,5 procent w projekcji z listopada 2017), 2,8-4,8 procent w 2019 (2,3-4,3) oraz 2,6-4,6 procent w 2020 roku.

PAP, md, ak, jk NRG