Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Adam Kaliński 07.03.2018

Stereotyp, że pracownik z Ukrainy to najczęściej kobieta zatrudniona w polskim gospodarstwie domowym, nie jest aktualny

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 36% oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy dotyczy kobiet.

Jak podaje portalspożywczy.pl, eksperci Personnel Service wskazują, że największe zainteresowanie zatrudnianiem kobiet widać w przemyśle lekkim i spożywczym. Coraz częściej Ukrainki pracują również w pielęgniarstwie czy opiece nad osobami starszymi.

Coraz więcej Ukrainek w zawodach przyszłości

"Stereotyp dotyczący tego, że pracownik z Ukrainy to najczęściej kobieta zatrudniona w polskim gospodarstwie domowym, nie jest aktualny. Po pierwsze, patrząc na strukturę oświadczeń, do Polski częściej przyjeżdżają mężczyźni. Po drugie, to właśnie gospodarstwa domowe notują zniżki, jeżeli chodzi o liczbę złożonych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom. Nie znaczy to jednak, że kobiety nie migrują. Stanowią one jedną trzecią imigrantów z Ukrainy. Nie pracują jednak w gospodarstwach domowych, a w przemyśle lekkim czy spożywczym albo na produkcji. Coraz częściej też znajdują zatrudnienie w zawodach przyszłości związanych m.in. z edukacją dzieci czy opieką nad osobami starszymi" – powiedział Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Gdzie największy wzrost zapotrzebowania?

Z danych Personnel Service wynika, że najwięcej kobiet z Ukrainy, które znajdują zatrudnienie w Polsce, pracuje w firmach zajmujących się przemysłem lekkim i spożywczym.

W porównaniu rok do roku największy wzrost zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy odnotowano w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Natomiast widać spadek zainteresowania pracownikami z Ukrainy w sektorze gospodarstw domowych.

ak, NRG