Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Adam Kaliński 03.04.2018

GUS podał dane o deficycie i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB, natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 50,6 proc. PKB - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Posłuchaj
  • Rzecznik ministerstwa finansów Łukasz Świerżewski powiedział, że dane pokazują, iż finanse publiczne są stabilne i bezpieczne. Wskazał, że jedną z przyczyn poprawy wyniku jest uszczelnienie systemu podatkowego.
  • Rzecznik resortu finansów Łukasz Świerżewski dodał, że dobra sytuacja finansów publicznych sprzyja obniżaniu kosztów obsługi zadłużenia państwa. Po pierwszym kwartale bieżącego roku resort finansów ogłosił też sfinansowanie połowy tegorocznych potrzeb pożyczkowych.
  • W opinii ekonomisty i prezydenta Centrum im. Adama Smitha Andrzeja Sadowskiego spadek długu i deficytu może wynikać również z braku możliwości realizacji niektórych inwestycji przez samorządy z powodu wzrostu cen artykułów oraz płac w sektorze budowlanym.
Czytaj także

W ubiegłym roku spadł dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych - wynika z wstępnych danych GUS-u. Dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent w poprzednim roku. 

Zgodnie z notyfikacją, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB, natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 50,6 proc. PKB - poinformował GUS.

W 2015 roku deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wynosił 2,6 proc., a dług 51,1 proc. PKB, natomiast w 2016 roku odpowiednio 2,3 proc. i 54,2 proc.

GUS dodał, że najnowsze dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Informuje, że komunikat w sprawie deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych zawierający dane zweryfikowane przez Komisję Europejską (Eurostat) zostanie opublikowany w dniu 23.04.2018 r. Jednocześnie GUS opublikuje szacunek PKB za lata 2016-2017.

Źródło: TVP Info

IAR/PAP, ak, NRG