Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Dydliński 07.08.2018

Unia Europejska reaguje na odwieszenie sankcji USA na Iran

Unia Europejska odpowiada na sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Iranu, by chronić interesy swoich firm. O 6 rano zaczęła obowiązywać tak zwana dyrektywa blokująca. Stany Zjednoczone, które wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem, rozpoczęły dziś pierwszy etap restrykcji. Uderzą one także w zagraniczne firmy, w tym unijne, a że Wspólnota broni tej umowy i ze współpracy z Teheranem się nie wycofuje, postanowiła zminimalizować skutki amerykańskich sankcji.
Posłuchaj
  • UE odpowiada na sankcje USA wobec Iranu, by chronić interesy firm (IAR/Beata Płomecka)

Tzw. dyrektywa blokująca pozwala europejskim firmom domagać się odszkodowania od kontrahentów za poniesione straty, a jednocześnie zabrania im też stosowania się do sankcji USA. Firmy, które chcą się wycofać z Iranu, będą musiały najpierw poprosić Komisję Europejską o zgodę.

- Skutki amerykańskich sankcji będą odczuwalne, obowiązkiem Unii jest ochrona europejskiego biznesu, zwłaszcza małych i średnich firm - w ten sposób tłumaczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker aktualizację tak zwanego statusu blokującego. Został on uzgodniony w 1996 roku, kiedy USA nałożyły sankcje na Kubę, ale nigdy z tej regulacji nie skorzystano.

Pojawiły się jednak wątpliwości, czy Unia jest w stanie zapewnić odpowiednią ochronę swoim firmom działającym w Iranie.Ewentualne dochodzenie odszkodowań na drodze sądowej będzie odbywać się na zasadzie precedensu.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md