Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Walterska 14.08.2018

Hawk-e, spółka z grupy JSW, stworzy system zarządzania lotami dronów

Polska spółka technologiczna Hawk-e, należąca do grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), stworzy na potrzeby rozwoju rynku usług świadczonych przez bezzałogowe statki powietrzne system zarządzania tego typu lotami. 

Elementy systemu będą wykorzystywane m.in. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) - instytucję zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej.

Umowa zawarta między Hawk-e a PAŻP obejmuje działania związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu zapewniającego bezpieczne poruszanie się bezzałogowych statków powietrznych w polskiej przestrzeni powietrznej, zgodnie z założeniami przyjętej w listopadzie 2016 r. "Deklaracji Warszawskiej". Stanowi kolejny krok w kierunku realizacji koncepcji U-Space, której kluczowymi elementami są system UTM (Unmanned Traffic Management) oraz DTM (Drone Traffic Management).

W miastach będzie specjalna przestrzeń dla dronów

Europejska koncepcja U-Space przewiduje zorganizowanie w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej dla dronów, jednak by mogło z niej korzystać bezpiecznie wielu użytkowników, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Chodzi m.in. o to, aby ruch dronów nie kolidował z klasycznym lotnictwem załogowym. Wdrożenie koncepcji U-Space daje nowe możliwości rozwoju zarówno firmom z branży przemysłowej, usługowej, jak i wydobywczej.

Spółka Hawk-e powstała w połowie 2018 r.

Zajmuje się świadczeniem usług, takich jak monitorowanie i mapowanie przestrzenne obszaru dronami oraz sporządzanie analiz z inspekcji wizyjnych dla sektora energetycznego. Jest również odpowiedzialna za integrację oraz zarządzanie obszarem testowym dla systemów autonomicznych i automatycznych.

Hawk-e bierze także udział w międzyresortowym programie „Żwirko i Wigura” jako podmiot odpowiedzialny za testowanie i rozwijanie rozwiązań technologicznych związanych z rozwojem U-Space. Jednym z nich są systemy UTM i DTM, których spółka jest właścicielem. 

"Żwirko i Wigura” jest jednym z flagowych programów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Zakłada budowę bezpiecznej infrastruktury dla lotów pojazdów bezzałogowych. Program koncentruje się na branży bezzałogowych statków powietrznych (BSP, dronów), a w szczególności rozwoju zintegrowanych systemów zarządzania, które mają pozyskiwać i przetwarzać dane z bezzałogowców. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Polski Fundusz Rozwoju; w prace zaangażowane są też m.in. ministerstwa: Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Obrony Narodowej, Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych i Administracji, inwestycji i rozwoju, a także instytucje i agencje, jak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Urząd Dozoru Technicznego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, instytucje z grupy PFR - PARP czy ARP, oraz liczne firmy działające w tej branży.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odpowiada za zarządzanie ruchem lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej. Jest jedyną instytucją w Polsce szkolącą i zatrudniającą cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. Każdego dnia dbają oni o bezpieczeństwo ponad 2,5 tys. operacji lotniczych odbywających się w polskiej przestrzeni powietrznej. PAŻP buduje też i modernizuje zaawansowaną infrastrukturę lotniczą zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

PAP, NRG, kw