Logo Polskiego Radia
Jedynka
Adam Kaliński 22.12.2018

Koniec z odsetkami od zaległych odsetek. Czy dłużnicy faktycznie skorzystają na tym rozwiązaniu?

Senat przyjął bez poprawek prezydencką nowelizację Kodeku Cywilnego dotyczącą m.in. ochrony dłużnika, dzięki której nie popadnie on w tzw, spiralę zadłużenia.
Posłuchaj
  • Według planowanej nowelizacji przepisów bank będzie mógł żądać odsetek od zaległych odsetek tylko wtedy, gdy wcześniej wytoczy powództwo sądowe. Czy to rozwiązanie faktycznie będzie korzystne dla klientów banków? -sprawdzał w radiowej Jedynce Błażej Prośniewski.
Czytaj także

Co prawda w Polsce tzw. anatocyzm, czyli naliczanie odsetek od zaległych odsetek, co do zasady jest zakazany, to istnieją wyjątki. Jeden z nich dotyczy pożyczek długoterminowych, głównie mieszkaniowych, udzielanych przez instytucje kredytowe. To uchyla prezydencki projekt ustawy.

Koniec z uprzywilejowaniem banków

Według nowelizacji bank będzie mógł żądać odsetek od zaległych odsetek tylko wtedy, gdy wcześniej wytoczy powództwo sądowe. Dziś takiego obowiązku nie ma, co powoduje, że jest on w uprzywilejowanej sytuacji.

Wśród posłów i senatorów nowe przepisy nie wzbudziły kontrowersji, co pokazują wyniki głosowania. Obie izby parlamentu przyjęły je praktycznie jednogłośnie. Bardziej sceptycznie do nowelizacji podchodzą eksperci.

Jak wyjaśniał w radiowej Jedynce Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, teoretycznie jest to rozwiązanie korzystne dla dłużników, w praktyce jednak niewiele ono zmieni.

Dłużnicy stracą?

Na ten drugi scenariusz zwrócił uwagę wiceprezes Związku Banków Polskich, Jerzy Bańka i dodaje, że ostatecznie dłużnicy wcale na tym nie zyskają, a stracą.

Według Jerzego Bańki, instytucje finansowe będą musiały wytaczać te procesy, bo obliguje je to tego prawo.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Na razie jednak czeka ona na podpis prezydenta, co jednak wydaje się formalnością.

Błażej Prośniewski, ak, NRG