Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Adam Kaliński 15.01.2019

Komisja Europejska chce "bardziej skutecznie" decydować o podatkach

Komisja Europejska zaproponowała unijnym krajom rezygnację z obowiązkowej jednomyślności przy podejmowaniu decyzji w sprawach podatkowych. Bruksela chce, by odbywało się to większością kwalifikowaną. Opór państw członkowskich może uniemożliwić realizację planów.
Posłuchaj
  • Komisja Europejska planuje zrezygnować z jednomyślności w sprawach podatkowych. (Beata Plomecka/IAR)

Komisja argumentuje, że obecny system, wymagający jednomyślności, uniemożliwia realizację na przykład projektów dotyczących opodatkowania sektora cyfrowego czy nakładanie sankcji na raje podatkowe.

Wspólnie rozwiązać problem

- Chodzi o to, byśmy mogli decydować w sposób bardziej skuteczny w tej kluczowej dziedzinie, a to wymaga przejścia na głosowanie większością kwalifikowaną - powiedział komisarz do spraw podatkowych Pierre Moscovici. 

Komisja tłumaczy, że chodzi o wspólne rozwiązywanie problemów i zapewnia, że większościowe głosowanie nie pozbawi prawa krajów członkowskich do ustalania własnych stawek podatkowych.

Komisja zwróciła się do przywódców UE, Parlamentu Europejskiego i innych zainteresowanych stron o ocenę możliwości stopniowego, czteroetapowego przejścia do głosowania większością kwalifikowaną.

Cztery etapy

W pierwszym etapie państwa członkowskie zgodziłyby się na przejście na głosowanie większością kwalifikowaną, jeżeli chodzi o środki służące poprawie współpracy między państwami członkowskimi w zakresie zwalczania oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania oraz inicjatyw administracyjnych skierowanych do unijnych przedsiębiorstw, np. zharmonizowanych obowiązków sprawozdawczych.

W tym samym duchu w drugim etapie wprowadzono by głosowanie większością kwalifikowaną jako "użyteczne narzędzie realizowania innych celów polityki", takich jak walka ze zmianą klimatu, ochrona środowiska lub poprawa zdrowia publicznego.

Zastosowanie głosowania większością kwalifikowaną w ramach trzeciego etapu miałoby pomóc zmodernizować już zharmonizowane przepisy UE, takie jak przepisy dotyczące VAT i podatku akcyzowego.

Pilna potrzeba

Czwarty etap umożliwiłby przejście na głosowanie większością kwalifikowaną w przypadku dużych projektów podatkowych, takich jak wspólna skonsolidowana podstawa opodatkowania osób prawnych (CCCTB) i nowy system opodatkowania działalności cyfrowej, które są - zdaniem Komisji - pilnie potrzebne, aby zapewnić sprawiedliwe i konkurencyjne opodatkowanie w UE.

IAR/PAP, ak, NRG