Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Walterska 21.01.2019

Forum Ekonomiczne w Davos bez Trumpa, May, Macrona

Przedstawiciele rządów, korporacji i najważniejszych organizacji międzynarodowych zjechali do szwajcarskiego kurortu w Davos. Dziś rozpoczyna się tam Światowe Forum Ekonomiczne. Polske będzie reprezentował m.in. prezydent Andrzej Duda. Najwięcej uwagi światowe media poświęcają pustym fotelom. 
Posłuchaj
  • O tym jakie ważne sprawy będą tematem tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos w radiowej Jedynce w materiale Marcina Jagiełowicza/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Czytaj także

Na tegorocznym forum zabraknie prezydenta Francji Emmanuela Macrona i brytyjskiej premier Theresy May. Największym nieobecnym będzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Zdaniem ekonomisty, Marka Zubera, mimo nieobecności Trumpa, w kuluarach nie zabraknie tematów związanych z polityką USA.

- Bardzo dużo mówiono o tym w ubiegłym roki a jak wiemy Trump był w Davos w pewnej opozycji do większości przywódców państw a także przedsiebiorców  w kwestii tych projektów, które chciał realizować. Czyli z jednak strony nakładania ceł a z drugiej wycofywania się z różnego rodzaju porozumień - mówił w radiowej Jedynce Marek Zuber. 

- Ten problem nadal istnieje, ale jesteśmy trochę mądrzejsi w tym sensie, że już wiemy, że Trump nie tyle chce wycofać się ze wszystkich porozumień co próbować renegocjować ich warunki - wyjaśnił ekspert. 

Tematy Forum dotykają właściwie wszystkich sfer życia. - Ważnym tematem będzie zapowiadane osłabienie koniunktury na świecie - mówi dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Oficjalnie głównym tematem światowego forum ma być przemysł 4.0. - Ale i ten temat zdominują wątki mniej oficjalne jak choćby oskarżenia o szpiegostwo kierowane pod adresem chińskiej firmy Huawei - mówił Zuber.

Jak dodał w Davos nie zabraknie polskiej delegacji, ale nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów.

- Tam się raczej nie załatwia wielkich umów handlowch a co najwyżej ociepla relacje, po to żeby w przyszłości łatwiej się rozmawiało - podkreślił ekspert.  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw