Logo Polskiego Radia
PAP
Adam Kaliński 19.02.2019

Twój e-PIT: już pół miliona rozliczeń. Rośnie zainteresowanie Profilem Zaufanym

W systemie Twój e-PIT złożono już 500 tysięcy rozliczeń podatkowych, a w ciągu czterech dni, licząc od ostatniego piątku, Profil Zaufany założyło ponad 90 tys. osób. Korzysta już z niego około 2,7 mln Polaków. 

Resort cyfryzacji przypomniał, że Profil Zaufany przydaje się przy korzystaniu z usługi Twój e-PIT, dzięki której zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 po raz pierwszy wypełnił za podatników i udostępnił urząd skarbowy.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że aby sprawdzić przygotowane rozliczenie trzeba się zalogować. Można to zrobić m.in. przez Profil Zaufany (PZ). Wiele osób wybrało właśnie taką opcję. Jak podano, już w dniu uruchomienia usługi, w piątek 15 lutego, Profil Zaufany założyło 31 625 osób. W weekend zainteresowanie nie malało. W sobotę przybyło 14 473 nowych użytkowników Profilu, a w niedzielę – 19 714, a w poniedziałek - 26 796 osób. Dało to 92 608 nowych użytkowników Profilu Zaufanego, a w sumie z Profilu Zaufanego korzysta już 2 743 020 Polaków.

— Ministerstwo Finansów 🇵🇱💯 (@MF_GOV_PL) 18 lutego 2019

- Profil Zaufany przydaje się. Wie o tym coraz więcej osób. A my pracujemy nad tym, by przygotować dla nich coraz więcej e-usług, do których kluczem dostępu jest właśnie Profil Zaufany. Polacy, m.in. dzięki pismu ogólnemu, już dziś większość urzędowych spraw mogą załatwić przez Internet. Naszym celem jest, by mogli załatwić wszystkie – dodał wiceminister Zagórski.

Dzięki Profilowi zaufanemu sprawdzimy nie tylko e-PIT

Resort cyfryzacji podkreśla, że dzięki Profilowi Zaufanemu można sprawdzić nie tylko swój e-PIT, ale załatwić też wiele innych urzędowych spraw. Bez wychodzenia z domu. Jako przykłady podano: złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego; zarejestrowanie online narodzin dziecka; sprawdzenie swoich punktów karnych; sprawdzenie, czy auto, które chce się sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu); złożenie i sprawdzenie dokumentów rozliczeniowych w ZUS i US; złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej; zgłoszenie utraty dowodu osobistego; wystąpienie o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego; uzyskanie odpis aktu stanu cywilnego.

Resort cyfryzacji informuje, że Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby. Pierwszy - przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tej opcji można go założyć i potwierdzić w pełni online, przez 24 godziny i siedem dni w tygodniu. Warunkiem jest posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Kilka opcji

Ministerstwo zaznacza, że dane w banku są wiarygodne, bowiem zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dlatego każdy decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać swoich danych w urzędzie. W systemie bankowości elektronicznej trzeba wypełnić formularz o założenie Profilu Zaufanego. Potem należy operację potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym. Potwierdzenie założenia konta otrzymuje się mailem.

Druga opcja uzyskania Profilu Zaufanego to założenie go przez internet z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym. Aby to zrobić należy wejść na stronę www.pz.gov.pl i wybrać możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Następnie należy odwiedzić punkt potwierdzający, na co jest 14 dni od złożenia wniosku. Jak informuje resort cyfryzacji, w całej Polsce działa niemal 1500 takich punktów, to m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie czy wojewódzkie, a także poczty.

PAP, ak, NRG