Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Dydliński 24.01.2020

Polska Grupa Lotnicza przejmuje niemieckie linie Condor. Premier: to dowód siły polskiej gospodarki

- To bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej szef rządu poinformował, że niemiecki przewoźnik, który należał do upadłego brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, zostanie przejęty przez Polską Grupę Lotniczą, właściciela m.in. LOT-u.
Posłuchaj
  • Mateusz Morawiecki: przejęcie niemieckich linii to wydarzenie bez precedensu (IAR)
  • PGL przejmie linie Condor - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
Czytaj także
  • Premier: PGL przejmuje niemieckie linie Condor Air
  • Spółka należała do upadłego brytyjskiego biura podróży Thomas Cook
  • Condor Air to największe wakacyjne linie lotnicze w Niemczech

Jak poinformowała Polska Grupa Lotnicza, cała procedura ma się zakończyć do końca kwietnia. Kwota transakcji jest objęta tajemnicą handlową.

Premier powiedział na konferencji prasowej, że przejęcie niemieckich linii to "dowód siły polskiej gospodarki".

dreamliner 1200.jpg
Prezes LOT dla "Gazety Polskiej Codziennie": realizujemy politykę ekspansji, mamy już ponad 120 połączeń

Awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych (...) nie jest przypadkiem. Również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne - zaznaczył szef rządu.

Władze zadowolone z rozwoju LOT-u

- Ekspansja LOT-u napawa nas dumą - mówił Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że w ciągu czterech lat LOT zwiększył liczbę przewożonych pasażerów z 4 do prawie 11 milionów.

Mateusz Morawiecki ocenił, że to "fenomenalny przyrost", który udało się uzyskać dzięki rozszerzeniu rynków między innymi o rynki Dalekiego Wschodu.

- Jesteśmy dumni, że PLL LOT jest w stanie wychodzić poza granice Polski. Nie byłoby to możliwe gdyby nie nastąpiła zmiana sytuacji w PLL LOT - mówił natomiast Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych przypomniał, że w ciągu ostatnich trzech lat PLL LOT wygenerowało 700 mln zł zysku, gdy wcześniej, przez 8 lat było to 2 mld straty.

- PLL LOT dziś się rozwijają, jest wiele nowych połączeń, nowe samoloty, nowe inwestycje - powiedział.

LOT przejmie duże aktywa

Linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do biura podróży Thomas Cook, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor Air to największa wakacyjna linia lotnicza w Niemczech.

Linia jest ważnym partnerem niemieckich biur podróży. Zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami. Rocznie przewozi blisko 10 milionów osób, w jego ofercie jest 90 kierunków. Spółka działa od 1956 roku.

Jacek Sasin wskazał, że Condor Air ma 22 proc. udział w niemieckim rynku czarterowym, który - jak zaznaczył Sasin - jest największym rynkiem w Europie. Według wicepremiera, rynek ten się rozwija i daje dobre perspektywy. 

PLL LOT to wizytówka Polski. Staje się nie tylko najpoważniejszym polskim, ale i europejskim, przewoźnikiem - podsumował minister.

PGL inwestorem strategicznym

- Przejęcie Condora doskonale wpisuje się w strategię PGL. Transakcja ta zabezpiecza również przyszłość linii i gwarantuje stabilność i nowe perspektywy rozwoju pracownikom, klientom i partnerom biznesowym. Chcemy rozwijać ikoniczną markę Condora w Niemczech i wprowadzić ją także na nowe rynki w Europie. Serdecznie witamy wszystkich pracowników Condora w rodzinie PGL i zapraszamy ich do wspólnego tworzenia jednej z największych grup lotniczych w Europie - tak całą sprawę komentuje cytowany w komunikacie prezes PGL Rafał Milczarski. 

PGL podkreśla, że inwestycja z polskiej strony pozwoli spłacić długi Condor Air. Transakcja ma się zakończyć pod koniec kwietnia, po uzyskaniu wymaganych zgód antymonopolowych i wyjściu niemieckich linii z procedury ochronnej.

Jak czytamy w komunikacie, PLL LOT i Condor Air mogą w przyszłości przewozić ok. 20 milionów pasażerów rocznie.

Bank Pekao pomaga w całej procedurze

W transakcji bierze też udział bank Pekao SA. Jak czytamy w informacji prasowej, bankowi powierzono zorganizowanie konsorcjum finansującego przejęcie, Pekao pełniło też funkcję doradczą.

W konsorcjum wspierającym transakcję znalazły się również PZU oraz PKO BP.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, TT, md