Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 03.06.2020

Linie lotnicze certyfikowane w Armenii na cenzurowanym. Mają zakaz lotów do UE

Komisja Europejska zaktualizowała unijną listę linii lotniczych, które nie spełniają norm bezpieczeństwa i nie mogą latać do krajów Unii. Dodano do niej przewoźników certyfikowanych w Armenii. Obecnie znajduje się na niej 96 linii lotniczych.

Komisja podała, że decyzja ta wynika z rozmów z Komitetem Lotnictwa Cywilnego Armenii i sześcioma armeńskimi przewoźnikami lotniczymi. Ponadto lista przewoźników lotniczych certyfikowanych w Kongo (Brazzaville), Demokratycznej Republice Konga, Kirgistanie, Libii, Nepalu i Sierra Leone została zweryfikowana i zmieniona. Dodano nowych przewoźników z tych krajów i usunięto tych, którzy przestali działać.

kulik 1200.jpg
Kapitan Dariusz Kulik: branża lotnicza jest w zapaści, wielu podróżnych ma obawy



Jednomyślna opinia Komitetu

– Europejski wykaz bezpieczeństwa lotniczego powinien być wykorzystywany jako instrument, który pomaga liniom lotniczym i krajom w ponownej ocenie i poprawie standardów lotów. Decyzja o włączeniu armeńskich przewoźników do unijnego wykazu została podjęta na podstawie jednomyślnej opinii wydanej przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Komisja jest gotowa współpracować i inwestować w Armenii w celu poprawy bezpieczeństwa lotniczego – powiedziała komisarz ds. transportu Adina Valean.

Unijna lista bezpieczeństwa lotniczego nie tylko pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w UE, ale także pomaga liniom lotniczym i krajom w podnoszeniu tego poziomu, aby ostatecznie mogły zostać usunięte z listy. Unijny wykaz motywuje kraje mające problemy z bezpieczeństwem do dostosowania się do norm bezpieczeństwa.

96 linii lotniczych na liście

Po wtorkowej aktualizacji 96 linii lotniczych z 16 państw nie może operować na europejskim niebie. Dodatkowe trzy linie lotnicze podlegają ograniczeniom operacyjnym i mogą latać do UE tylko z określonymi typami samolotów: Air Service Comores (Komory), Iran Air (Iran) i Air Koryo (Korea Północna).

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, DoS, md