Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 05.07.2020

1700 złotych dodatku do wynagrodzenia dla asystentów rodzin

1700 złotych dodatku do wynagrodzenia otrzyma blisko 3 tysiące 400 asystentów rodzin. Z pomocy asystentów korzystają rodziny, które są zagrożone wykluczeniem społecznym i te, których dzieci okresowo zostały umieszczone w pieczy zastępczej.

Jak wyjaśniła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha, na wypłatę dodatków resort przeznaczył 5 milionów 300 tysięcy złotych.

 

Posłuchaj
00:15 dodatek.mp3 1700 złotych dodatku do wynagrodzenia otrzyma blisko 3 tysiące 400 asystentów rodzin. Z pomocy asystentów korzystają rodziny, które są zagrożone wykluczeniem społecznym i te, których dzieci okresowo zostały umieszczone w pieczy zastępczej. /IAR/.

 Dodała, że te dodatkowe pieniądze mają być formą docenienia wyjątkowo trudnej, w dobie pandemii koronawirusa, pracy asystentów. Wiceminister Socha zwróciła uwagę, że ta praca jest bardzo ciężka, bardzo trudna i bardzo potrzebna.

Asystenci rodzin spełniają niezwykle ważną rolę polegającą na niedopuszczeniu do oddzielenia dziecka od rodziny lub umożliwieniu jak najszybszego powrotu dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej do rodziców.

Kim są asystenci rodziny?

Rolą asystenta rodziny jest wspieranie rodzin, które z różnych powodów nie są w staniesamodzielnie i prawidłowo opiekować się i wychowywać własne dzieci. Skorzystać z pomocy asystenta rodziny mogą np. rodziny z dziećmi zagrożone wykluczeniem społecznym lub te, których dzieci okresowo zostały umieszczone w pieczy zastępczej.

 

socha pap1200.jpg
Rusza nowy program dla asystentów rodzin. Otrzymają po 1700 zł

Asystenci wspierają rodziny w prowadzeniu gospodarstwa domowego, mogą też pomóc np. w poszukiwaniu pracy, w załatwieniu spraw w urzędzie czy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych. Asystenci wzmacniają kompetencje rodziców, aby ci jak najlepiej, mogli wywiązywać się ze swoich obowiązków rodzicielskich

 

W obecnej sytuacji i trwającej epidemii wirusa SARS-COV-2 asystent rodziny m.in. monitoruje sytuację rodzin będących pod jego opieką czy są zdrowe, czy nie powinny skorzystać z konsultacji lekarskiej i czy nie są poddane kwarantannie; udziela pomocy w zabezpieczaniu podstawowych potrzeb życiowych, w tym żywności i środków czystości i w razie konieczności podejmuje działania interwencyjne i zaradcze w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin.

IAR, jk