Logo Polskiego Radia
IAR
Adam Kaliński 26.08.2020

Wkrótce rozpoczną się ważne procedury przed budową CPK

Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpoczęła pierwsze prace związane z wydaniem tak zwanej decyzji środowiskowej. Decyzja taka jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do inwestycji.

Spółka podpisała pierwszą umowę na inwentaryzacje przyrodnicze na terenach, na których w przyszłości powstanie linia kolejowa z Warszawy do Łodzi oraz węzeł kolejowy przy Centralnym Porcie Lotniczym.

Są to badania, które pozwalają na identyfikację chronionych, rzadkich lub zagrożonych elementów środowiska na terenach przeznaczonych pod przyszłe inwestycje. Jednocześnie jest to jeden z elementów procedury środowiskowej, która poprzedza uzyskanie oceny oddziaływania na środowisko, decyzji lokalizacyjnej, a później pozwolenia na budowę.


Posłuchaj
00:18 10595285_1.mp3 O pracach przygotowawczych związanych z CPK - mówi pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Marcin Horała, (IAR)

– Inwentaryzacje przyrodnicze polegają na obserwacji i katalogowaniu istotnych elementów fauny i flory. Oczywiście, są to badania nieinwazyjne, które nie będą generować uciążliwości dla mieszkańców. To w ich interesie przeprowadzamy takie badania. Naszym celem jest, żeby nowe linie kolejowe były jak najmniej uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak też  dla przyrody – podkreśla prezes spółki CPK Mikołaj Wild.

cpk-1200-free.jpg
CPK coraz bliżej. Ekspert: na początku Polacy dostrzegą przede wszystkim komponent kolejowy

Zlecenie dotyczące odcinka Warszawa-Łódź to pierwsza z dziewięciu umów inwentaryzacyjnych, które CPK planuje podpisać w ciągu najbliższych tygodni. Dzięki nim do końca 2021 r. zostaną przeprowadzone inwentaryzacje przyrodnicze wzdłuż pierwszych 530 km planowanych linii kolejowych.

Całość prac inwentaryzacyjnych powinna zostać wykonana w ciągu 16 miesięcy. Pierwsze dwa miesiące zajmie aktualizacja danych i analiza dokumentów pozyskanych z archiwów, z opracowań naukowych i od samorządów, a dotyczących obszaru przyszłej inwentaryzacji.

Następnie planowane jest wejście ekip badawczych w teren w celu identyfikacji chronionych, rzadkich, zagrożonych gatunków. Te prace na każdym odcinku potrwają 12 miesięcy, ponieważ badania muszą objąć wszystkie pory roku. Kolejne dwa miesiące przeznaczone są na zamknięcie raportu i odbiór usługi.

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras  kolejowych, w tym 10 Tak zwanych szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.


Posłuchaj
00:14 10595285_2.mp3 Prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Mikołaj Wild - o przygotowaniach do inwestycji. (IAR)

Połączą one CPK i Warszawę z większością regionów Polski, zapewniając czas przejazdu do 2,5 godz. Łącznie 179 powiatów zostanie skomunikowanych szybkimi połączeniami kolejowymi, a 24 mln ludzi znajdzie się w bezpośrednim zasięgu nowej sieci kolejowej. Jak zakłada najnowszy harmonogram, wszystkie roboty zostaną zrealizowane w latach 2023-2034.

IAR/Aleksander Pszoniak, PR24, akg