Logo Polskiego Radia
PAP
Adam Kaliński 19.10.2020

We wrześniu więcej przeładunków w portach Szczecin i Świnoujście. Dominowały ruda i węgiel

W portach w Szczecinie i Świnoujściu we wrześniu br. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku przeładunki wzrosły o blisko osiem procent. Największy wzrost zanotowały rudy.

We wrześniu br. przeładowano o 197,7 tys. ton ładunków więcej niż w tym samym czasie w 2019 r., kiedy obsłużono 2 576,4 tys. ton – poinformowały służby prasowe Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Z informacji portu wynika, że największy wzrost odnotowano w przeładunku rudy - 46,4 proc. Drugi pod względem wzrostu był przeładunek węgla o 30 proc., a trzeci paliw o blisko 27 proc. Wzrósł także przeładunek drobnicy o 3,6 proc., w tym drobnicy promowej o 5,5 proc.

statek1200.jpg
Porty Zachodniego Pomorza najwięcej zarabiają na eksporcie polskiej pszenicy

We wrześniu spadły z kolei przeładunki zboża o 33,3 proc., kontenerów o 4,7 proc. i innych masowych o 1,4 proc. Po trzech kwartałach br. porty w Szczecinie i Świnoujściu notują jednocyfrowy spadek przeładunków - podały porty.

Tych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest mniej o sześć procent. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej ciągłość dostaw towarów nie została zagrożona, a wszystkie najważniejsze inwestycje w obu portach przebiegają bez zakłóceń - podkreśla port.

Półmetek minęła rozbudowa i przystosowanie do obsługi transportu intermodalnego Terminalu Promowego w Świnoujściu, trwa także proces wyłaniania operatora Głębokowodnego Terminala Kontenerowego. W Szczecinie i Świnoujściu bez utrudnień trwają także największe w historii prace budowlane poprawiające dostęp kolejowy do portów.

Tor wodny Świnoujście-Szczecin pogłębiany jest do głębokości 12,5 metra, co umożliwi zawijanie większym jednostkom.

- Wspólnie z partnerami realizujemy konsekwentnie gigantyczny program inwestycyjny przekraczający 1,5 mld euro służący poprawie oferty portów, a w konsekwencji pozyskaniu dodatkowych kontrahentów i ładunków - czytamy w komunikacie.

PAP, PR24, akg