Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 10.12.2020

Eksperci: w dyskusjach o unijnym budżecie liczy się rachunek ekonomiczny

Rachunek ekonomiczny przemawia za tym, żeby było porozumienie w sprawie unijnego budżetu. Zyskają na tym wszystkie strony. Pozwoli to uruchomić środki budżetowe, a także te w ramach Funduszu Odbudowy i przybliży nas do ich uruchomienia – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millenium. Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich zaznaczył, że środki z nowej perspektywy będą kierowane przede wszystkim na politykę klimatyczną, innowacyjność, naukę czy ochronę zdrowia, choć zapewne w obszarze zainteresowań pozostaną także inwestycje infrastrukturalne.
Posłuchaj
21:23 PR24_AAC 2020_12_10-09-07-22.mp3 Eksperci: w dyskusjach o unijnych budżecie liczy się rachunek ekonomiczny (Polskie Radio 24)

 

- Priorytety na pewno będą zmodyfikowane w kierunku zielonej energii, digitalizacji, automatyzacji. Mniej będzie środków na twardą infrastrukturę. Generalne będzie chodziło o koncentrowanie wydatków na działania nowej gospodarki – zaznaczył Grzegorz Maliszewski.

Marek Kowalski podkreślił, iż jedna z transz środków pomocowych jest bardzo wyraźnie skierowana na transformację służby zdrowia.

- Ta część może pomóc odbudować służbę zdrowia po turbulencjach, którym w ostatnim czasie została poddana a jej fundusze bardzo nadwyrężone. W nowych funduszach znajdą się środki na badania i rozwój co da nam szansę, by w Polsce powstał hub biotechnologiczny, w ramach którego można byłoby wypracowywać nowe technologie np. w zakresie walki z takimi wirusami jak obecny czy innymi problemami zdrowotnymi – powiedział Marek Kowalski.
Dostrzegł też znaczenie środków skierowanych do małych i średnich przedsiębiorców oraz na elektromobilność.

- W celach mieści się też przybliżenie finansowania. Ważne będzie wsparcie finansowe poprzez łatwiej dostępne i lepiej zabezpieczone kredyty. Doskonale wiemy, że w większych ośrodkach przedsiębiorcy doskonale sobie radzą, ale przedsiębiorcy z małych ośrodków, z Polski C jest z tym poważny problem – mówił Marek Kowalski.

Mateusz Morawiecki Bruksela 1200 PAP.jpg
Premier w Brukseli: chcemy rozdzielenia ochrony budżetu od kwestii praworządności

Problem z rajami podatkowymi

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do dyskusji na temat strat, jakie ponosi unijny budżet w związku ze stosowaniem przez niektóre kraje Wspólnoty praktyk właściwych dla rajów podatkowych. Dotyczy to takich państw jak: Holandia, Luksemburg, Irlandia. Unijny budżet traci na tym rocznie, jak wyliczono, ok. 60 mld euro, co stanowi niebagatelną jego część.

- Jeśli mamy zaciągać kredyty, a Fundusz Odbudowy ma właśnie być kredytem, to uszczelnienie systemu podatkowego na poziomie UE jest bardzo ważnym tematem. Państwa unijne pracuje nad tym od wielu lat, także Polska. Szeroka dyskusja dotyczy podatku od cyfryzacji, opakowań plastikowych, jest dyskusja nad odpowiedzialnością producentów – wyliczał Marek Kowalski.

W jego opinii jednak interesy poszczególnych państw dyskusję tę utrudnią.

- Pożądanym kierunkiem jest utrzymanie źródła dochodu w miejscu ich wygenerowania, ale należy zachować równowagę pomiędzy uszczelnieniem a uciążliwością systemu dla funkcjonowania przedsiębiorców – powiedział Grzegorz Maliszewski.

Podkreślił również znaczenie walki z rajami i uszczelniania systemu podatkowego dla utrzymania zasad uczciwej konkurencji tak wewnątrz kraju jak i między państwami unijnymi.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md