Logo Polskiego Radia
PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 21.06.2021

Na Polskim Ładzie zyskają samorządy. Znamy szczegóły finansowania ich inwestycji z tego programu

Wnioski inwestycyjne w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie mogła złożyć każda jednostka samorządu. Po wstępnej, prawie automatycznej ocenie zostanie wydana promesa, która uprawni do ogłoszenia przetargu – powiedziała w poniedziałek Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

W poniedziałek został ogłoszony Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W ramach tego funduszu jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na wsparcie finansowe na inwestycje.

JST ważnym odbiorcą środków z Polskiego Ładu

- Chcemy się skupić na tych inwestycjach, które dają największa efektywność ekonomiczną, dają nadzieję na większe przychody samorządu i jednocześnie poprawia jakość życia mieszkańców - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, który będzie zarządzał programem.

Prezes BGK przedstawiła procedurę ubiegania się o środki.

Każda jednostka samorządu będzie mogła złożyć elektroniczny wniosek inwestycyjny, analiza wniosku będzie odbywać się prawie automatycznie, a potem taki wniosek będzie trafiał do komisji złożonej z BGK i KPRM, która będzie wydawać wstępną promesę uprawniającą samorząd do ogłoszenia przetargów – powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

Jak samorządy (JST) mogą ubiegać się o pieniądze ?

Na podstawie ofert i cen złożonych w trakcie przetargu będzie przygotowywana promesa inwestycyjna, na podstawie której samorząd będzie mógł podpisywać umowy a przedsiębiorcy ubiegać się o finansowanie na ich realizację.

- Chcemy zapewnić bezzwrotne finansowanie nawet do 95 proc. inwestycji. To daje szanse na realizację inwestycji odkładanych przez samorządy od lat – powiedziała prezes BGK.


PKP PLK inwestycje1200.jpg
Premier: zachęcamy samorządy do współpracy przy inwestycjach w ramach Polskiego Ładu

Po rozstrzygnięciu przetargu i wymianie informacji o cenach zostanie wystawiona promesa inwestycyjna, na podstawie której samorządy będą mogły podpisywać umowy z wykonawcami a ci będą mogli ubiegać się o finansowanie.

- Płatność będzie realizowana po zakończeniu inwestycji, chyba że będzie ona trwała dłużej niż 12 miesięcy, bo wtedy będziemy wypłacać dwie lub trzy transze w ramach zaliczki. Jednak przy krótszych inwestycjach po ich oddaniu będzie następować emisja obligacji BGK, po której środki zostaną przekazane jednostce samorządu, które zapłaci wykonawcom - powiedziała prezes BGK.


shutt inwestycje 1200.jpg
Premier: Program Inwestycyjny Polskiego Ładu to setki tysięcy nowych miejsc pracy



Dwa pierwsze nabory do programu będą pilotażowe, po nich zaś zostanie określona częstotliwość kolejnych naborów, o których BGK będzie informował na swoich stronach internetowych.


PR24/PAP/sw