Polskie Radio
Section05

Polski Ład

Co ze składką zdrowotną? Nie mówią jeszcze o "porozumieniu"

Kolejna sprawa poróżniła koalicję rządzącą. Tym razem kością niezgody jest składka zdrowotna. Trzecia Droga i Lewica domagają się od resortu finansów, aby ten na obniżenie składki przeznaczył w przyszłym roku więcej funduszy. Na razie nie ma porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rząd Donalda Tuska koalicja lewica Polska 2050 PSL składka zus Włodzimierz Czarzasty Ryszard Petru Ministerstwo Finansów Andrzej Domański przedsiębiorca

Niższa składka zdrowotna dla wszystkich. Petru o rozmowach

Ryszard Petru potwierdził, że będą kolejne rozmowy robocze w sprawie reformy składki zdrowotnej. - Umówiliśmy się, że będziemy teraz pracować na roboczo, na poziomie Excela. Tak aby w ciągu najbliższych tygodni wypracować dobre rozwiązanie dla wszystkich ludzi aktywnych zawodowo w Polsce - mówił. Przypomnijmy, że resort finansów planuje obniżenie składki zdrowotnej, ale tylko dla przedsiębiorców, projekt Polski 2050 idzie zdecydowanie dalej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie składki na ubezpieczenie ochrona zdrowia GOSPODARKA

Co z niższą składką zdrowotną? W tle Polski Ład

Posłowie Polski 2050 rozmawiali z ministrem finansów Andrzejem Domańskim o nowej składce zdrowotnej. - Temat dotyczy znacznych kwot finansów publicznych i problemu, który zaistniał po wprowadzeniu Polskiego Ładu, czyli wyższego podatku, który dokucza wielu osobom. Jesteśmy umówieni na kolejne rozmowy merytoryczne i szukanie najlepszego rozwiązania, które pogodzi wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Ćwik (Polska 2050). Gośćmi byli też Michał Polkowski (ekspert OPZZ), Wojciech Wiśniewski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  zdrowie ubezpieczenie zdrowotne Polska 2050

Eksperci: samorządy straciły na Polskim Ładzie

Czy, ile i jakie samorządy straciły finansowo na Polskim Ładzie? Kto dostał na inwestycje więcej, a kto mniej, na ile proces ten przebiegał nietransparentnie. Czy mógł być oceniony jako załamanie idei samorządności? Czy widać to w wynikach wyborów samorządowych? Ale także to, na ile będą potrzebne pieniądze budżetowi centralnemu w związku z zagrożeniem wojną, a przynajmniej z koniecznością zwiększenia wydatków na zbrojenia i czy w związku z tym można zastanawiać się nad dzieleniem podatku dochodowego od firm między samorządy i państwo ?- to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd podatki inwestycje

PR24 Zieleń w miastach. "Zdrowie i komfort życia"

- Estetyka jest jedną ze stu "usług ekosystemowych", których dostarcza nam przyroda. Drzewa czy bogate układy roślinności poprawiają gospodarkę wodną, zmniejszają poziom stresu i depresji w społeczeństwie, wpływają na poprawę więzi społecznych, oczyszczają powietrze - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Marzena Suchocka (Katedra Architektury Krajobrazu SGGW), która wraz z Aleksandrą Piotrowską (Akcja Ratunkowa dla Krakowa) dyskutowała o znaczeniu zieleni w miastach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd architektura finanse publiczne zdrowie

PR24 "Pełzająca recentralizacja". Eksperci o kondycji samorządów

- Kondycja finansowa samorządu terytorialnego w ostatnich latach uległa mocnej erozji, samorządy próbowały ratować się kredytami, co też wpływa na ich potencjał inwestycyjny. Tego typu przesunięcia finansowe, jakie wykonywała władza centralna, nie służyły samorządom - mówiła dr Jowanka Jakubek-Lalik (Wydział Prawa i Administracji UW), która z Filipem Pazderskim (Instytut Spraw Publicznych) gościła w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne

"Zrównoważony rozwój kraju jest jednym z naszym priorytetów". Lichocka o wsparciu dla samorządów

Blisko 2 mld zł na 374 inwestycje trafi do samorządów woj. łódzkiego w ramach 8. Programu Inwestycji Strategicznych. - Zrównoważony rozwoju kraju jest jednym z naszych priorytetów. Żeby Polska dalej się rozwijała, niezbędne są rządy Zjednoczonej Prawicy - podkreśliła Joanna Lichocka (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Program Inwestycji Strategicznych rozwój pieniądze inwestycje infrastruktura Joanna Lichocka

Polski Ład dla samorządów. Rząd przeznacza miliardy złotych na inwestycje lokalne

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to program zbudowany wokół założeń Polskiego Ładu. Realizowany jest poprzez bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. W ramach najnowszej edycji programu do polskich samorządów ma trafić do 30 mld złotych.
Zobacz więcej na temat:  samorząd inwestycje pieniądze rząd POLSKA społeczeństwo infrastruktura GOSPODARKA

ANALIZA Rząd blisko polskiej wsi. Dopłaty, udogodnienia i programy wsparcia dla producentów żywności

Prawo i Sprawiedliwość od lat wspiera producentów żywności - jednym ze sztandarowych programów pomocowych jest "Polski ład dla polskiej wsi". Zapewnia on rolnikom szeroki pakiet korzyści, w tym dopłaty, inwestycje czy nowoczesne rozwiązania, co przekłada się na znaczny wzrost dochodów. Wszystko po to, aby polska wieś była miejscem, w którym rolnicy mają szansę na rozwój i bezpieczną przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA rolnictwo wieś rolnicy pomoc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Piknik Rodzinny 800+. Minister Maląg: jesteśmy wiarygodni i chcemy realizować programy, które służą ludziom

- Program 500+, który jest zmianą historyczną i filozoficzną, pokazał w jakim kierunku idzie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jesteśmy wiarygodni, dlatego realizujemy programy, które służą drugiemu człowiekowi i zmieniamy Polskę na lepsze - powiedziała w sobotę w Krotoszynie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że na ziemię krotoszyńską w ramach różnych programów społecznych trafiło 300 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej społeczeństwo PiS Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza Wielkopolska wielkopolskie

Eksperci: w ogólnoświatowym kryzysie kluczowe jest postrzeganie naszej gospodarki jako stabilnej

Świat stoi przed wyzwaniem, jakim jest wzmocnienie gospodarki w sytuacji wojny na Ukrainie i następstw po pandemii Covid-19. Zmieniają się tak strumienie dostaw, jak i potrzeby konsumpcyjne społeczeństw. Polska może na skracaniu łańcuchów dostaw korzystać, a stabilne perspektywy dla naszej gospodarki potwierdzają agencje ratingowe. Ta stabilność jest nawet ważniejsza od samych wskaźników wzrostu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fitch wojna na Ukrainie inflacja COVID-19 rating

Podatkowa rewolucja. Miliardy złotych oszczędności w kieszeniach kilkunastu milionów Polaków

W latach 2015-2022 wprowadzono wiele zmian podatkowych, dzięki którym Polacy płacą niższe podatki. Korzystne rozwiązania dotyczą wszystkich najważniejszych danin - PIT, CIT i VAT. Szczególny pod tym względem był rok 2022, w którym w życie weszła m.in. większa kwota wolna od podatku oraz spadły stawki podatku PIT. Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne, seniorzy oraz młodzi pracownicy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA magazyn 2022/2023 Podatki 2022 podatki Ministerstwo Finansów pit ulga podatkowa

Polski Ład a stan naszych portfeli. Doradca podatkowy mówi, na czym każdy zyskał

- W związku z obniżką stawki podatkowej każdy zyskał, a osoby o przeciętnym wynagrodzeniu, ponieważ mieści się ono w tym progu, zyskały najbardziej - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Narkiewicz-Tarłowska z kancelarii doradztwa podatkowego Vialto Partners, współpautor raportu o wpływie Polskiego Ładu na dochody netto Polaków.  Jak mówiła, także w kwestii kwoty wolnej od podatku "Polska awansowała" w rankingach europejskich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podatki społeczeństwo Magdalena Złotnicka Joanna Narkiewicz-Tarłowska