Polskie Radio
Section05

ulga podatkowa

Wakacje od ZUS. To ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Tylko do końca listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski w sprawie wakacji składkowych. W obecnym roku z rozwiązania skorzystać można tylko w grudniu, wcześniej składając specjalny wniosek. Eksperci ostrzegają, że należy uważać z wysyłaniem go na ostatnią chwilę, bo przygotowany system może być wtedy obciążony, utrudniając wysyłkę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus firma msp pomoc społeczeństwo pieniądze Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca

Rozliczenie PIT 2023 online. Czy coś trzeba robić? O czym warto pamiętać?

Do 30 kwietnia podatnicy mają czas na rozliczenie podatku PIT za ubiegły rok. Większość z nich robi to za pomocą usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Czy trzeba zatwierdzić swoje rozliczenia? Co z ulgami podatkowymi? Jak przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka pit podatki Ministerstwo Finansów podatek dochodowy urząd skarbowy ulga na dzieci internet e-usługi GOSPODARKA

Rośnie wsparcie dla Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce. Można przeznaczyć na nie część PIT

Podatnicy w Polsce mają możliwość wspierania Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) poprzez przekazanie części swojego podatku dochodowego PIT. Od 2022 r. kwota ta została zwiększona z 1 proc. do 1,5 proc. należnego podatku. To oznacza, że każdy podatnik może zdecydować o przekazaniu tej części podatku, którą i tak musiałby uiścić na rzecz Skarbu Państwa, na wybraną przez siebie organizację.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit podatki

Eksperci: znaczący wzrost kosztów pracy wpływa na podwyżki cen

Ceny produkcji rosną tam, gdzie istotną rolę odgrywają koszty pracy. A te rosną bo są podwyżki płacy minimalnej. Dlatego powinniśmy stawiać na automatyzację produkcji i upraszczać system podatkowy. Warto też promować uczciwość w biznesie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia podatki ceny płaca minimalna

Eksperci: podwyżki w budżetówce są potrzebne, choć dojdzie do nich kosztem zwiększenia zadłużenia państwa

Znaczny spadek inflacji bazowej był przewidywany i jest to dobra informacja, ale są też oznaki, że inflacja konsumencka będzie utrzymywała się dłużej na podwyższonym poziomie. W pewien sposób wpłyną na to także dodatkowe wydatki państwa na świadczenia czy podwyżki wynagrodzeń, choć te dla budżetówki są uzasadnione bo w stosunku do rynku były przez lata zaniżone  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA senior emerytura rodzina deficyt budżetowy

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej : strefy energetyczne obniżą ceny nawet o 1/3

Polska pod względem bezpieczeństwa energetycznego była, jest i będzie miała zapewnione stałe  dostawy energii, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym - powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja inwestycje zagraniczne energetyka

Eksperci: pierwszy kwartał dla naszego PKB wypadł świetnie, ale należy patrzeć na gospodarkę w dłuższej perspektywie

Potrzeba wprowadzenia 800+ nie podlega dyskusji. Co do kolejnych metod wsparcia rodziny wymaga to ustalenia do jakich grup miałoby być ono skierowane. Preferencje podatkowe są możliwe o ile miałyby na celu wsparcie demografii, bez której nie będziemy mieć w przyszłości  odpowiedniej liczby konsumentów i pracowników - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Paweł Pelc, radca prawny i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb stopy procentowe inflacja podatki

Dobra wiadomość dla kupujących mieszkanie z "drugiej ręki". Koniec z podatkiem PCC

Dobra wiadomość dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Dzięki nowelizacji przepisów, które likwidują podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), nie trzeba będzie płacić dwóch procent tego podatku od używanego mieszkania czy innej nieruchomości. Zniesienie podatku dotyczy tylko osób, które do tej pory nie posiadały żadnej nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki podatek od nieruchomości mieszkania budownictwo