Logo Polskiego Radia
PAP
Sławomir Dolecki 01.07.2021

"To krok ku czystemu powietrzu". Kornecka o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

- Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Przypomniała, że 1 lipca wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce - chodzi o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę.

Jak mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, deklaracje będzie można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej w czwartek Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dodała, że właściciele i zarządcy obiektów, które mają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy - w przypadku budynków już istniejących, a 14 dni - w przypadku nowo powstałych obiektów.

smog alert powietrze 1200.jpg
Rosną progi dochodowe w programie "Czyste powietrze". Na lepsze zmieniają się też zasady przyznawania dopłat

Przestarzałe i mało sprawne "kopciuchy"

- Z problemem smogu w Polsce zmagamy się od kilkudziesięciu lat. Zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju jest spowodowane głównie tzw. niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych - podkreśliła wiceminister Kornecka.

Zwróciła uwagę, że miliony budynków jednorodzinnych mają przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, tzw. kopciuchy, emitujące znaczne ilości zanieczyszczeń. Jak dodała, ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplona.

- Zależy nam, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. I temu służyć ma właśnie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, którą uruchamiamy pod adresem zone.gunb.gov.pl. - powiedziała.


Dwa formularze deklaracji

Formularz, który musi wypełnić właściciel lub zarządca budynku, nie jest skomplikowany, a jego wypełnienie nie zajmuje dużo czasu. Wpisać tam trzeba podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu.

Istnieją dwa formularze deklaracji. Jeden z nich dotyczy budynków mieszkalnych, natomiast drugi budynków niemieszkalnych. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że do złożenia deklaracji w formie elektronicznej wystarczy profil zaufany albo e-dowód.

Z kolei dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji online istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej. Osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie. Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także na stronie https://zone.gunb.gov.pl/ w zakładce "Do pobrania".


Działania będą efektywne i skuteczne

Celem powstania CEEB jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza oraz likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog.

- Redukcja emisji szkodliwych substancji do środowiska stanowi wyzwanie, a zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań środowiskowych na świecie - zaznacza Dorota Cabańska.

Urząd podkreśla, że wiedza, którą uda się uzyskać w ramach CEEB sprawi, że działania wobec problemu smogu będą o wiele bardziej efektywne i skuteczne.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS