Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 06.10.2021

Czynniki ESG w raportowaniu spółek giełdowych. Debata w ramach drugiego dnia Kongresu 590

Zrównoważone finanse uwzględniają zasady środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG) w decyzjach biznesowych i strategiach inwestycyjnych. Obejmują one wiele kwestii, od zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska po praktyki pracownicze, prywatność konsumentów i konkurencyjne zachowania firm. O wyzwaniach związanych z prowadzeniem zrównoważonego biznesu będą rozmawiać uczestnicy debaty w ramach Kongresu 590.

Kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym mogą mieć istotny wpływ na wyniki przedsiębiorstw oraz, w szerszym ujęciu, na stabilność systemu finansowego. Nieprawidłowości w zarządzaniu w bankach i korporacjach przyczyniły się do azjatyckiego i światowego kryzysu finansowego. Ryzyko społeczne, na przykład w przypadku nierówności, może skłaniać decydentów do nadmiernego ułatwiania gospodarstwom domowym zaciągania pożyczek na cele konsumpcyjne i może prowadzić do niestabilności finansowej w perspektywie średnioterminowej. Katastrofy ekologiczne spowodowały duże straty dla przedsiębiorstw i ubezpieczycieli.

Czytaj także:
kongres 590 zdjecie 1200.jpg
"Nowe możliwości". Rozpoczyna się 6. edycja Kongresu 590

Zmiany klimatu

Zmiany klimatyczne zajmują ważne miejsce w zrównoważonym finansowaniu. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma głównymi kanałami ryzyka. Ryzyka fizyczne obejmują szkody spowodowane zdarzeniami pogodowymi i szerszymi trendami klimatycznymi. Ryzyka przejściowe wynikają ze zmian cen aktywów osieroconych (aktywów takich jak węgiel i ropa naftowa, które nie będą wykorzystywane podczas wycofywania paliw kopalnych) i odnoszą się do zakłóceń gospodarczych wynikających z polityki, technologii i nastrojów rynkowych związanych z klimatem podczas dostosowywania się do gospodarki o niższej emisji dwutlenku węgla.

Ryzyko finansowe związane ze zmianami klimatycznymi jest trudne do określenia ilościowego, ale większość badań wskazuje na szacunki kosztów gospodarczych i finansowych w bilionach dolarów. Już teraz straty z tytułu ubezpieczeń od klęsk żywiołowych związanych z klimatem, takich jak susze, powodzie i pożary, wzrosły czterokrotnie od lat 80. ubiegłego wieku. Ceny aktywów mogą jeszcze nie w pełni uwzględniać ryzyko klimatyczne i przejście na czystszą gospodarkę. Opóźnione uznanie tego ryzyka może doprowadzić do momentu przypominającego klif, w którym inwestorzy nagle zażądają, aby ryzyko to zostało uwzględnione w wartości aktywów, co może mieć potencjalnie szkodliwe konsekwencje dla stabilności finansowej.

Czytaj także:
shutt biznes 1200.jpg
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta. Trwa drugi dzień Kongresu 590

ESG w inwestycjach

Elementy zasad ESG (szczególnie w zakresie ładu korporacyjnego) są od dawna włączane do strategii inwestycji portfelowych, a obecnie aktywa zarządzane przez fundusze związane z ESG wynoszą od 3 do 31 bilionów dolarów, w zależności od definicji. Stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju rozpoczęło się na rynkach akcji poprzez aktywizm inwestorów jako próba wpłynięcia na działania korporacyjne, a następnie rozszerzyło się na rynki instrumentów o stałym dochodzie, głównie poprzez obligacje finansujące projekty środowiskowe, tzw. zielone obligacje.
Zrównoważone inwestowanie rozpoczęło się od odsiewania firm lub całych sektorów postrzeganych jako niezrównoważone. Jednak obawy związane z zarządzaniem ryzykiem, słabymi wynikami i brakiem ostatecznego wpływu doprowadziły do powstania nowych strategii. Wychodząc z założenia, że firmy, które "robią coś dobrego, robią to dobrze", nowe strategie koncentrują się na pozytywnych cechach firm, takich jak silne zaangażowanie akcjonariuszy, minimalne standardy ochrony środowiska lub bezpieczeństwa, czy też zobowiązania do inwestowania w zrównoważone działania.

Wpływ zrównoważonych finansów

Korporacje nie raportują o zrównoważonym rozwoju regularnie i konsekwentnie, szczególnie w odniesieniu do wymiaru środowiskowego i społecznego. Utrudnia to inwestorom włączenie zasad ESG do swoich portfeli. Zewnętrzni dostawcy ocen ESG mają na celu dostarczenie standardowych ocen, ale czasami trudno jest im uzyskać dokładny obraz sytuacji ze względu na brak informacji.

Nie ma również pewności co do pomiaru wpływu działań ESG na osiąganie celów takich jak redukcja emisji lub podniesienie standardów pracy. Greenwashing - fałszywe twierdzenia o zgodności aktywów i funduszy z zasadami ESG - jest również problemem, który może powodować ryzyko utraty reputacji. Zróżnicowane dowody dotyczące wyników i wpływu funduszy ESG sprawiają, że inwestorzy mają trudności z włączeniem tych zasad do swoich inwestycji. Przedsiębiorstwa również stoją przed wyzwaniami: chociaż mogą one odnieść korzyści z włączenia czynników ESG do swoich modeli biznesowych, pozytywne rezultaty są zazwyczaj długoterminowe, natomiast wysokie koszty ujawniania informacji są natychmiastowe.

PolskieRadio24.pl/ MFW/ GPW/ mib