Logo Polskiego Radia
IAR
Przemysław Goławski 06.10.2021

Gwałtowne wzrosty cen energii. Unia Europejska szuka rozwiązania kryzysu

Ceny gazu w Europie wzrosły od początku roku średnio o 170 procent, ceny energii elektrycznej - o ponad 200 procent - takie dane przedstawiła w Strasburgu Komisja Europejska. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat przyczyn gwałtownego wzrostu cen energii we Wspólnocie oraz możliwych rozwiązań tego kryzysu.

Komisarz do spraw energii Kadri Simson mówiła, że ceny gazu w najbliższym czasie utrzymają się na wyższym poziomie.

- Analizy rynkowe wskazują, że jest to sytuacja tymczasowa. Ceny gazu pozostaną jednak wysokie zimą, powinny zacząć stopniowo maleć wiosną przyszłego roku - tak wynika z prognoz dotyczących popytu. Nie ma wątpliwości, że musimy podjąć działania ustawodawcze. W przeszłości Europa wielokrotnie doświadczała wysokich cen energii. Odpowiedzią było zróżnicowanie źródeł energii oraz integracja rynku - mówiła komisarz w sali obrad. Według niej do wzrostu cen mogło przyczynić się kilka czynników - mroźna zima w ubiegłym roku, w czasie której zużyto część zapasów gazu; wzrost zapotrzebowania na energię po pandemii, szczególnie w Azji; spadek wydobycia gazu w Europie; mniejsze dostawy gazu LNG oraz opóźniające się prace naprawcze na liniach przesyłowych.

shutt elektrownia niemcy 1200.jpg
Niemcy trują na potęgę, a będą truć jeszcze bardziej. Zatrważające dane

Rumuński europoseł z grupy ludowców Siegfried Muresan mówił, że należy sprawdzić, czy nie doszło też do manipulacji na rynku, np. ze strony Rosji. Jak dodał, "musimy się upewnić, czy nie doszło do manipulacji cen energii w Europie ze strony graczy państwowych czy pozarządowych - niezależnie czy to Federacja Rosyjska, Gazprom czy ktokolwiek inny. Jeśli taka wersja się potwierdzi, nieuniknione będzie wprowadzenie sankcji, niezależnie od tego, czy to prywatne przedsiębiorstwo, czy nie".


Posłuchaj
01:00 Strasburg debata nad gwałtownym wzrost cen za energię w Europie.mp3 Strasburg: debata nad gwałtownym wzrost cen za energię w Europie - Karol Surówka (IAR)

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Polska stawia na energetykę jądrową. Przeznaczy na nią 105 mld zł

Winny Europejski Zielony Ład?

Konserwatyści przekonywali tymczasem, że za wzrost cen energii mogą również odpowiadać decyzje podjęte na szczeblu unijnym, związane np. z Europejskim Zielonym Ładem. Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło mówiła, że należy "poważnie przemyśleć unijną politykę energetyczną".

- Powinniśmy bardzo rozważnie podchodzić do tych rozwiązań. Mówiliście państwo o tym, co spowodowało wzrost cen energii - handel uprawnieniami ETS [uprawnienia do emisji dwutlenku węgla - przyp. red]. Gdzie zapadały te decyzje? W tej izbie, to Unia Europejska dała przyzwolenie na takie rozwiązania. To Komisja Europejska nie przeciwstawiła się realizacji przez Gazprom Nord Stream 2. Dzisiaj mamy tego efekty - dodała była polska premier.

Europosłowie byli podzieleni w sprawie tego, jak rozwiązać problem wzrostu cen energii. Ludowcy, socjaliści i zieloni byli zdania, że należy przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii, by uniezależnić Europę od paliw kopalnych, których ceny mogą się zmieniać. Konserwatyści stali tymczasem na stanowisku, że należy zmienić założenia Zielonego Ładu i częściowo zderegulować rynek energetyczny.

Komisja proponowała również stworzenie europejskich magazynów gazu ziemnego, a w krótszej perspektywie - wprowadzenie dopłat dla odbiorców energii najbardziej dotkniętych przez wzrost cen.

pg