Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Tomasz Kamiński 13.01.2011

UE sprawdza budżety, chce reform

Początek 2011 roku to pierwszy moment, kiedy UE bierze się za sprawdzanie projektów narodowych budżetów. Żąda także wspólnotowych reform i więcej pieniędzy na fundusz dla bankrutujących państw.
Jose Barroso, przewodniczący Komisji EuropejskiejJose Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiejfot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Semestr europejski rozpoczęty. Po raz pierwszy w historii kraje Unii Europejskiej wzajemnie sprawdzą swoje plany budżetowe i będą uwzględniać zgłaszane uwagi.

Wszystko w celu ochrony przed zapaścią

Ma to uchronić przed przyszłymi kryzysami.
- Od teraz będziemy oceniać polityki gospodarcze, a nie oceniać je już po podjętych decyzjach. Tegoroczny raport rozpoczyna europejskie semestr, który będzie rzucał światło na to, co robi każdy rząd, i w którym kierunku powinien zmierzać, mając na uwadze cele zapisane w strategii UE do 2020 roku - przekonuje przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Po wstępnym przesłaniu na jesieni wstępnych planów budżetowych na jesieni 2010 r., KE stwierdziła już, że ich autorzy nie wykazali się ambicją. Nie wiadomo jednak, które kraje miała na myśli.

Barroso prosi o pieniądze dla upadłych

Jose Barroso przedstawił też założenia pierwszego pakietu reform gospodarczych. Wśród nich znalazły się szybsza redukcja długu publicznego, pobudzanie gospodarki i wzrost zatrudnienia.

Oprócz kontroli, KE chce też lepiej się zabezpieczyć na wypadek kłopotów krajów wspólnoty. Jose Barroso wezwał przywódców europejskich, aby decyzje o unijnym funduszu pomocowym dla bankrutów podjęli szybko. W tej chwili wynosi 440 mld euro, a to nie wystarczy, aby pomóc Hiszpanii i kolejnym krajom, które byłyby zagrożone niewypłacalnością.

tk