Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Tomasz Kamiński 07.02.2011

Egipska plaga drogiej żywności?

Zamieszki w Egipcie mogą spowodować podwyżkę cen na świecie i w Polsce. Powodem jest to, że bardzo duża część handlu zależy od transportu przez Kanał Sueski kontrolowany przez rząd w Kairze.
Zamieszki w egipskim mieści SuezZamieszki w egipskim mieści Suez(fot. PAP/EPA/STR)

Kryzys w kraju faraonów już ma duże znaczenie. Problemy dotykają turystykę. Branża ta stanowi istotną część PKB krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a w Egipcie jest szczególnie ważna. Już ucierpiało też wiele polskich biur podróży, w których wyjazdy do Tunezji i Egiptu stanowiły często główną ofertę.

Będzie kanał z cenami ropy

Egipt kontroluje Kanał Sueski. Jego blokada byłaby bardziej brzemienna w skutkach dla świata niż dla rządu w Kairze. Tego się właśnie obawiano w zeszłym tygodniu.

Wszystko dlatego, że prawie jedna dziesiąta światowego handlu ropą naftową jest związana z transportem przez Kanał Sueski. Blokada mogłaby się fatalnie odbić na cenach ropy, od której zależą koszty prawie wszystkich towarów na świecie.

Dlatego USA, kraju najwięcej zużywającego ropy, uznało Kanał Sueski za jedno z tzw. siedmiu wąskich gardeł, czyli przesmyków morskich, od których zależy duża część gospodarki świata.

Egipska plaga wysokich cen żywności

Wiktor Legowicz rozmawia w "Informatorze ekonomicznym" Trójki z Andrzejem Kublikiem z "Gazety Wyborczej" o wpływie kryzysu egipskiego. Aby odsłuchać dyskusji i dowiedzieć się, jak to wpłynie na ceny żywności na świecie i w Polsce, wystarczy kliknąć na ikonę dźwięku w prawej części artykułu. Audycji można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzienie 9.30.

tk