Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 04.03.2011

Użytkowanie wieczyste będzie własnością

Posłowie przeprowadzili pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości.
Użytkowanie wieczyste będzie własnościąfot. SXC
Posłuchaj
  • Gabriela Masłowska (PiS) uważa, że trzeba zmienić użytkowanie wieczyste na własność
Czytaj także

Projekt ustawy przygotowali posłowie PiS-u. Zgodnie z przepisami z dniem wejścia w życie proponowanych rozwiązań (9.08.2011 r.), przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz zniesienie instytucji użytkowania wieczystego.

Posłanka PiS Gabriela Masłowska zaznacza, że przekazywanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie odbywać się odpłatnie. Koszty tego procesu będą równe opłatom za użytkowanie wieczyste i rozłożone na lata, na taki okres, na jaki obowiązuje użytkowanie wieczyste w danym przypadku. Będą to opłaty roczne, czyli jednostki samorządu terytorialnego otrzymają tyle, ile otrzymałyby za użytkowanie wieczyste, nie tracąc na tym. Natomiast użytkownik wieczysty stanie się najpierw właścicielem, a potem dopiero realizuje opłaty.

Gabriela Masłowska uważa, że ustawa da także poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom ziem zachodnich, bo tam jest szczególnie niestabilna sytuacja i poczucie niepewności.

- Prawo własności ma zawsze przewagę nad prawem użytkowania wieczystego - dodała.

Zgodnie z projektem, prawo użytkowania wieczystego ulegnie przekształceniu w prawo własności nieruchomości na rzecz i na wniosek dotychczasowego wieczystego użytkownika. Prawo to powinien potwierdzić starosta w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub wójt, burmistrz, prezydent miasta w przypadku, gdy nieruchomość jest własnością odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego. Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac w Komisjach: Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

IAR/tk