Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 09.03.2011

Mamy niebezpieczne drogi i kierowców

Rozbudowa sieci fotoradarów, tworzenie miasteczek ruchu drogowego i akcje uświadamiające zagrożenia na drodze, to pomysły MSWiA na ten rok.
Mamy niebezpieczne drogi i kierowców (fot. sxc.hu)
Posłuchaj
  • Pasażer powinien być świadomy zagrożenia
  • Policjanci będą lepiej wyposażeni
Czytaj także

Działania resortu i współpracujących instytucji omawiano na specjalnym spotkaniu w ministerstwie. Statystyki ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych są coraz lepsze, ale wciąż polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Unii Europejskiej.


Jacek Zalewski z MSWiA podkreśla, że wciąż trzeba bardzo mocno uwrażliwiać Polaków na problem zagrożeń ruchu drogowego. Zalewski zaznaczył, że problem wypadków nie jest tylko sprawą policji i kierowców, ale także pasażerów. Podkreślił, że świadomość braku akceptacji dla łamania prawa i brawury na drodze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Policja liczy na szybkie utworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, co przewidują najnowsze przepisy. Policjanci mają nadzieję, że system fotoradarów zarządzany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego będzie skutecznie odstraszał od łamania przepisów. Policja będzie się mogła skupić na najnowocześniejszych metodach wykrywania piratów drogowych. Wiceszef drogówki nadkomisarz Rafał Kozłowski podkreśla, że medialny wizerunek policjanta ukrywającego się w przydrożnych krzakach nie służy funkcjonariuszom. Coraz bardziej policja stawia na nowoczesne rozwiązania, jak nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami.


W ramach programu "Razem bezpieczniej" MSWiA co roku przeznacza dla samorządów 3 miliony złotych. Część z tych funduszy trafia na edukację o zagrożeniach komunikacyjnych i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

ab