Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Kamiński 08.04.2011

Największe lotnisko kraju do przebudowy

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły nową strategię dla stołecznego Lotniska Chopina (Okęcie). Chcą zbudować port przesiadkowy.

- 40 proc. naszych pasażerów to podróżni tranzytowi. Zależy nam, aby Warszawa była dla nich przyjaznym portem, w którym zostanie on obsłużony z zachowaniem najwyższych standardów - uzasadnia decyzję prezes PLL LOT Marcin Piróg.

Dodał, że otwieranie nowych połączeń wpisze się w nową strategię. Pomoże też przyjęcie do parku maszynowego jednego z największych samolotów pasażerskich - Dreamliner.

- Czekamy na Dreamlinera, który ma do nas zgodnie z planem zostać dostarczony w kwietniu 2012 r., a kolejne cztery trafią od sierpnia do listopada przyszłego roku. Przyjęta przez radę nadzorczą strategia zakłada otwieranie kierunków długodystansowych - azjatyckich. Uzależnia to m.in. od terminu dostaw Dreamilnerów - wyjaśnił.

LOT podpisał z władzami portu Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" (PPL) list intencyjny w tej sprawie. Uzgadniają w nim, że na stołecznym lotnisku powstanie hub, czyli port przesiadkowy, tranzytowy. Oznacza to, że będzie oferował wiele różnych połączeń oraz świetne wyposażenie do dużego ruchu samolotów i pasażerów.

Jakość usług, unowocześnienie infrastruktury i zwiększenie ruchu pasażerskiego - to główne aspekty, które trzeba rozwinąć?

- Budowa hubu jest naturalnym etapem w rozwoju współpracy portu i głównego naszego przewoźnika, jakim jest LOT. Zmiany, które w najbliższym czasie zamierzamy wprowadzić w życie pozwolą na lepsze wykorzystanie infrastruktury lotniska i podniesienie komfortu podróżowania w tranzycie. Wygoda pasażerów jest wspólnym interesem PPL i LOT - mówił w piątek dyrektor PPL Michał Marzec.

Zapowiedział też na kwiecień koniec budowy pirsów - części lotniska z krytymi przejściami łączącymi terminal z lotniskiem.

- Liczymy na to, że w czerwcu uda się nam nową powierzchnię już udostępnić pasażerom, będzie to jednak zależało od odpowiednich służb, które o tym zdecydują m.in. od straży pożarnej, nadzoru budowlanego - dodał.

Stołeczne Lotniska Chopina jest największe w Polsce. W zeszłym roku skorzystało z niego 8,7 mln ludzi.

tk