Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 16.05.2011

Prezes MFW zatrzymany jak pospolity przestępca seksualny

W USA w niedzielę został zatrzymany, pod zarzutem próby gwałtu, Dominique Strauss-Kahn, prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Francja straciła prezydenckiego kandydata, a strefa euro osobę ważną w procesie ratowania Portugalii i Grecji.
Prezes MFW Dominique Strauss-Kahn (w środku) jest prowadzony przez amerykańskich policjantówPrezes MFW Dominique Strauss-Kahn (w środku) jest prowadzony przez amerykańskich policjantówfot. PAP/EPA/Andrew Gombert

- Olbrzymi szok i mnóstwo znaków zapytania - tak Krzysztof Siemieński, korespondent Jedynki w Paryżu opisuje nastroje Francuzów po sobotnim aresztowaniu Dominique Straussa-Kahna.

Posłuchaj w materiale Jedynki, jak wydarzenie wtrząsnęło francuską opinią publiczną.

Festiwal filmowy w Cannes ogląda tylko wiadomości

Afera wywoła wielkie poruszenie wśród uczestników imprezy w niedzielę. Wiadomość rozniosła się natychmiastowo w sali projekcyjnej. Wydarzenie uznano za na tyle ważne, że dokonano zmian w funkcjonowaniu telewizji festiwalowej tak, aby uwzględnić informacje o nim.

Goście uważają, że to wydarzenie może spowodować usunięcie Strauss-Kahna z paryskiej sceny politycznej.

MFW ma ważną rolę w ratowaniu bankrutów strefy euro

Zatrzymanie Dominique'a Strauss-Kahna nastąpiło w trudnym czasie dla strefy euro. Szef MFW miał w niedzielę spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w sprawie kryzysu strefy euro.

Z kolei w poniedziałek odbywa się spotkanie ministrów spraw finansów krajów strefy euro. Zajmą się oni sprawą zbyt małej pomocy dla Grecji oraz drugą kwestią, w której istotną rolę odgrywa Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To pakiet ratunkowy dla Portugalii. Komentatorzy uspokajają, że nieobecność Straussa-Kahna nie zagraża procesowi decyzyjnemu.


MFW dalej działa

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że pod nieobecność Dominique'a Strauss-Kahna, jego obowiązki przejmie dotychczasowy wicedyrektor wykonawczy MFW John Lipsky.

W opinii Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha, aresztowanie szefa MFW nie wpłynie na działalność tej międzynarodowej instytucji. Ekonomista podkreśla, że siłą Międzynarodowego Funduszu Walutowego są tworzące go państwa oraz podejmowane przez Fundusz decyzje. Liczy się instytucja jako taka, a nie osoby, które z politycznego nadania pełnią funkcje szefa - powiedział IAR Sadowski.

Ekonomista dodał, że MFW wielokrotnie był krytykowany za swoje, merytoryczne działania. Jeżeli instytucja będzie traciła na znaczeniu, to ze względu na wielokrotnie popełniane błędy, a nie osobiste błędy jego szefów - zaznaczył.

Strauss-Kahn stanie przed sądem

62-letni Dominique Strauss-Kahn został aresztowany w niedzielę rano, gdy był już w samolocie linii Air France z Nowego Jorku do Paryża. Został przewieziony do aresztu w dzielnicy Harlem i przesłuchany. Jeden z prawników Straussa-Kahna Benjamin Brafman powiedział dziennikarzom, że jego klient odrzuca oskarżenia i nie przyznaje się do winy.

Przygotowywany jest akt oskarżenia. Jednak najpierw policja pobierze próbki DNA z ciała Straussa-Kahna. Chce także sprawdzić, czy na jego ciele są ślady szarpaniny, o której mówiła pokojówka. Strauss-Kahn zgodził się. Przed sądem stanie we wtorek.

- Nasz klient zgodził się na badanie, o które wystąpiła prokuratura. Posiedzenie sądu zostało więc przesunięte na jutro rano - poinformował drugi prawnik Straussa-Kahna William Taylor.

Żona nie wierzy w winę męża

Francuscy komentatorzy na razie są bardzo ostrożni w interpretowaniu całego zdarzenia. Przypominają, że w 2008 roku polityk był podejrzany o związek pozamałżeński z węgierską ekonomistką pracującą w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Rada administracyjna Funduszu oczyściła go wtedy z zarzutów nadużywania stanowiska.

Żona aresztowanego Anne Sinclair oświadczyła, że nie wierzy w oskarżenia wobec męża. - Ani przez sekundę nie wierzyłam w oskarżenia wysunięte przeciwko mojemu mężowi - oświadczyła Sinclair. - Nie wątpię, że jego niewinność zostanie udowodniona. Apeluję o powściągliwość i przyzwoitość - dodała.

Wszystko zdarzyło się w pokoju hotelowym

32-letnia pokojówka luksusowego hotelu Sofitel na Manhattanie powiedziała policji, że gdy weszła do zajmowanego przez Straussa-Kahna apartamentu, ten wyszedł z łazienki nagi, rzucił się na nią, zaciągnął do sypialni i próbował zmusić do seksu.

Kobieta twierdzi, że po szarpaninie udał o się jej wyrwać, wybiegła z pokoju i powiadomiła innych pracowników hotelu, którzy zadzwonili na policję. Gdy kilkanaście minut później oficerowie pojawili się we wskazanym przez nią pokoju, Straussa-Kahna już tam nie było. Na miejscu znaleźli jednak jego telefon komórkowy, co sugeruje, że opuszczał hotel w pośpiechu. Pokojówka została przewieziona do szpitala z drobnymi obrażeniami.

O aresztowaniu Dominique'a Strauss-Kahna oraz o polityczno-gospodarczych konsekwencjach tego zdarzenia Krystian Hanke rozmawiał dziś w Trójce ze swoimi gośćmi: Michałem Krzemowskim i Witkorem Świetlikiem.

Aby wysłuchać fragmentu rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce Posłuchaj po prawej stronie.

IAR/tk