Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 19.05.2011

Oskarżony szef MFW rezygnuje z funkcji

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn zrezygnował z funkcji. Jego prawnicy próbują umożliwić mu wyjście z aresztu za kaucją w wysokości miliona dolarów.
Dominique Strauss-Kahn stanął przed nowojorskim sądem 16 maja 2011 rokuDominique Strauss-Kahn stanął przed nowojorskim sądem 16 maja 2011 rokufot. PAP/EPA/Andrew Gombert
Posłuchaj
  • Marek Wałkuski (IAR) relacjonuje z Waszyngtonu o rezygnacji szefa MFW
  • Marek Wałkuski (IAR) relacjonuje z Waszyngtonu o kaucji za szefa MFW
Czytaj także

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn zrezygnował z funkcji. Oskarżony o napaść seksualną i usiłowanie gwałtu na pokojówce w nowojorskim hotelu Strauss-Kahn wydał oświadczenie, w którym zaprzecza wszystkim zarzutom.

- Z niewypowiedzianym smutkiem czuję się zmuszony przedstawić zarządowi moją rezygnację ze stanowiska dyrektora zarządzającego MFW. W tej chwili myślę przede wszystkim o mojej żonie - którą kocham ponad wszystko - o moich dzieciach, rodzinie i przyjaciołach - napisał Strauss-Kahn. Jak dodał, myśli też o kolegach z funduszu, razem z którymi tyle osiągnął. Zaprzeczył też wszystkim zarzutom.

- Chcę chronić instytucję, której służyłem z honorem i poświęceniem, chcę też poświęcić wszystkie moje siły, czas i energię by dowieść mojej niewinności - zakończył oświadczenie.

Publikując je zarząd MFW dodał, że wkrótce poinformuje o procedurze wyłonienia nowego szefa zarządu. Na razie pełniącym jego obowiązki pozostaje John Lipsky.

Tymczasem prawnicy Dominique’a Straussa-Kahna złożyli w nowojorskim sądzie kolejny wniosek o zwolnienie go za kaucją. Adwokaci zaproponowali również zastosowanie monitoringu elektronicznego. Jak poinformowali prawnicy, sąd ma rozpatrzyć ich wniosek jeszcze w czwartek.

Adwokaci Straussa-Kahna proponują wpłacenie kaucji w wysokości miliona dolarów. W swoim wniosku napisali również, że ich klient zgadza się na ograniczenie swobody poruszania się do jednej lokalizacji na Manhattanie i noszenia na nodze elektronicznej bransolety przez 24 godziny na dobę. Zwolnieniu za kaucją sprzeciwia się prokuratura.

W poniedziałek sąd odrzucił wniosek Strauss-Kahna o zwolnienie za kaucją argumentując, że szef MFW może uciec zagranicę. USA i Francja nie mają umowy ekstradycyjnej. Z sondaży wynika, że większość Francuzów uważa, iż Strauss-Kahn padł ofiarą spisku

IAR/tk