Logo Polskiego Radia
IAR
Radosław Różycki 17.06.2011

PJN chce stałej raty kredytu we frankach

- Nie proponujemy żadnego rozdawania pieniędzy - mówi szef klubu PJN Paweł Poncyljusz.
Frank szwajcarskiFrank szwajcarskifot. flickr/rosmary
Posłuchaj
  • Szef klubu PJN Paweł Poncyljusz: trzeba zapewnić stablilność kredytów
Czytaj także

Polska Jest Najważniejsza proponuje wprowadzenie do 2015 roku stałej raty kredytów walutowych. Ma to pomóc rodzinom, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. PJN proponuje rozliczanie rat po kursie nie wyższym niż 2,75 zł.


Wiceszef PJN Paweł Poncyljusz uważa, że rząd powinien rozpocząć rozmowy ze Związkiem Banków Polskich. Spłata różnicy między ratą, która powinna być płacona i ratą zamrożoną byłaby prolongowana i gwarantowana przez Skarb Państwa. PJN proponuje spłatę tej części wraz z odsetkami po 2015 roku. - Nie proponujemy żadnego rozdawania pieniędzy - podkreślił Paweł Poncyljusz.

Posłowie przedstawili przykład kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych, którego rata po zastosowaniu propozycji PJN obniża się o 12,5 procent czyli o 200 złotych. Paweł Poncyljusz podkreślił, że skorzystanie ze stałej raty byłoby dobrowolne. Zdaniem posła, propozycja PJN jest korzystna dla wszystkich stron.

Prezes PJN Paweł Kowal podkreślił, że w związku z rosnącym kursem franka rodzinom brakuje już średnio około 350 złotych na spłatę raty kredytu mieszkaniowego. Jego zdaniem, nic tak nie destabilizuje życia społecznego i nie utrudnia pracy zawodowej jak niepewność rodziców w jaki sposób zapłacić ratę. Niespłacone kredyty są też - jak podkreślił Kowal - niebezpieczne dla gospodarki i banków.

Według Pawła Kowala, na razie przedstawiciele rządu albo zachowują głuche milczenie albo tak jak wicepremier Pawlak przedstawiają propozycje nie odpowiadające skali problemu. Szef resortu gospodarki chce by kredytobiorcy mieli możliwość uniknięcia spreadu. Jedna możliwość to spłacanie rat w walucie obcej, bez dodatkowych opłat i kosztów. Inna możliwość zakłada wprowadzenie rozliczenia walut pomiędzy bankami a klientami po kursie średnim NBP lub kursie średnim danego banku. 

rr